Avrupa’da maymun çiçeği virüsü alarmı: Büyük bir salgın haline gelebilir

tarafından
50
Avrupa’da maymun çiçeği virüsü alarmı: Büyük bir salgın haline gelebilir

Avrupa’daki sıhhat yetkilileri, maymun çiçeği virüsünün evcil hayvanlara ve yırtıcı hayata yayılabileceğini ve peşinden kıtada büyük bir salgına yol açabileceği mevzusunda uyardı. Avrupa Hastalık Önleme ve Denetim Merkezi (ECDC) uzmanlar, İngiltere’deki vakaların üç gün içinde neredeyse üç katına çıktığının açıklanmasıyla alarma geçti ve bir rapor hazırladı. Raporda, virüsün yaygın olduğu Afrika’da hastalığın kemirgenler içinde yayıldığına dikkat çekilerek, Avrupa’daki bu tür evcil hayvanların izole edilmesi önerildi. Öte taraftan, virüsün vakaları şimdiye kadar 21 ülkede doğrulandı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) maymun çiceği virüsünün şu ana kadar 21 ülkede doğrulandığını ve toplam 131 vakanın tespit edildiğini duyurdu. İngiltere’de dün halihazırda tespit edilen 20 vakaya ek olarak 37 olay daha doğrulandı ve toplam sayı 57’ye terfi etti.
İspanya, İtalya, Almanya, İsveç ve Fransa dahil olmak suretiyle dokuz Avrupa ülkesinde 67 doğrulanmış maymun çiçeği vakası ve minimum 42 şüpheli olay tespit edildi.
Avrupa Hastalık Önleme ve Denetim Merkezi (ECDC) tarafınca gösterilen süratli bir risk değerlendirmesi, sıçanlar ve fareler şeklinde evcil kemirgenlerin, enfekte kişilerle yakın temaslarda olmaları ilişik olmaları durumunda belirli tesislerde’ izole edilmesi icap ettiğini bildirdi.
Maymun çiçeği hastalığının endemik olduğu yada iyi yerleştiği Afrika’da, virüs çoğu zaman sincaplar ve fareler de dahil olmak suretiyle çeşitli kemirgenlerde yayıldı.
ECDC raporunda  virüsün insanlardan  kemirgenlere yayılarak maymun çiçeği hastalığının Avrupa’da büyük bir salgın hale gelebileceğini açıklanarak şunlar denildi:
“Şu anda, Avrupa memeli hayvan türlerinin maymun çiçeği virüsü için bir konakçı olarak hizmet etmeye uygunluğu hakkında oldukca azca şey biliniyor.
Bununla beraber, kemirgenler ve bilhassa Sciuridae familyasının (sincaplar) türlerinin, insanlardan daha uygun konaklar olması muhtemeldir.
İnsanlardan evcil hayvanlara bulaşma kuramsal olarak mümkündür. Bu şekilde bir yayılma vakası, virüsün Avrupa yırtıcı yaşamında yerleşmesine ve hastalığın endemik bir hastalık haline gelmesine potansiyel olarak yol açabilir.”
ECDC direktörü Andrea Ammon ise mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Mevcut vakaların bir çok hafifçe hastalık semptomları gösteriyor ve daha geniş popülasyon için yayılma olasılığı oldukca düşük. Avrupa ve Birleşik Krallık’taki vakalar ilk olarak gay ve bisexuel erkeklerde görülüyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
“Maymun çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas halinde bulaşıyor. Virüs, vücuda, deri üstündeki yara ve çatlaklardan, solunum kanalıyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor.
Virüs, maymun, fare, sincap şeklinde enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Giyim ya da yataktan da geçmesi mümkün.
Maymun çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.
Mevzuya ilişkin İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için hususi bir aşı olmadığını, sadece çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, gerekseme duyulanlara aşının teklif edilmiş olduğu bilgisini paylaştı.
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) verileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar etkili bulunduğunu gösteriyor.