Astroloji Nedir?

tarafından
95
Astroloji Nedir?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

Astroloji’nin kökeni oldukça eskilere dayanmaktadır. Ezelden beri ortak gelen astroloji tanımı ise şu şekildedir; gökyüzünde bulunan yıldızların tabiat üstü bir kozmik gücü olduğuna inanılır. Bu kozmik güç ise insanların üstünde sıhhat, aşk, maddiyat ve daha bir oldukça mevzuda etkili olduğu savunulur. Kısacası insan ile evren içinde bir bağ olduğuna inanç vardır.

Oldukca eski uygarlıklardan bu yana astrolojiye dair ilgili kanıtlar ve zamanı kalıntılar bulunmuştur. Bunlardan en eskiye dayananı ortalama 5 bin yıl ilkin, Kral Sargos’un kehanetler için hazırlattığı Sargos Tabletleridir. Astroloji tarih süresince sıkıntılı ve kolay süreçlerden geçmiştir. Kaldeliler devleti yardımıyla oldukça iyi bir konuma gelen Astroloji, Kaldeli devleti yıkıldıktan sonrasında ülke içerisnde bulunan Astrologlar dünyanın dört bir yanına doğru yayıldılar. Gittikleri yerde kendileri ile getirdikleri doktrinler yardımıyla bir bilim haline getirmeye başladılar. Asur Babil dininde inanç şeklinde ortaya çıkan Astroloji, Romalılar’da fena bir gözle bakılan bilim olmuştur. Romalılar’da fal baktıran bir şahıs sınır dışı edilirdi. Gene de buna karşın hızla yayılmış halkın her kesiminden insanoğlu kayıtsız kalmamışlardır.

Astroloji zamanı süreçte bu şekilde ilerlerken çağıl hayatta ilerleme hikayesi oldukça daha ilginçtir. Astrolojiyi bir bilim olarak kabul ettiren şahıs Amerikalı bir bayan olan Evangeline Adams’tır. Uzak doğu, mezopotamya ve afrika coğrafyasında uzunca seneler astronomi ile ilgili emek harcamalar meydana getiren Evangeline, bigün kendi yıldız falına bakarken New York’a gitmesini görür ve derhal peşinden New York’a gider bir hotele yerleşir. Hotelin sahibi ile muhabbet gelişir ve hotelin sahibi bu tür şeylere inanmaz gene de falına baktırır. Bu fal bakımından sonrasında Evangeline hotel sahibine başına oldukça büyük yıkım geleceğini söyler. Gülümseyip geçen insanın ertesi gün hoteli yanar ve bu yangın sonucunda eşini ve kızını yitirmiştir. Hotel sahibi basın açıklamasında bu vakası anlatınca Evangeline Adams meşhur olmuştur. Yalnız o dönem yıldız falı bakması yasak olduğundan mahkemede yargılanmak için mahkemeye çıkartılmıştır. Bu yargılamada büyü olmadığını bilim bulunduğunu söylemesine üstüne kanıtlama beklenir. Bakmış olduğu yıldız fallarında tanımadığı kişileri birebir tanım edince, bilim bulunduğunu ispatlamış ve Astronomi alanında çalışmasına izin verilmiştir.

Astroloji Nedir? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.