ASO Başkanı Özdebir: Enflasyon belirsizliği yatırım çekingenliği yaratıyor

tarafından
16
ASO Başkanı Özdebir: Enflasyon belirsizliği yatırım çekingenliği yaratıyor

Ankara Endüstri Odası Başkanı Nurettin Özdebir, enflasyonun yarattığı belirsizliğe dikkat çekerek, yüksek enflasyonun, yatırım mevzusunda çekingenliğe yol açtığını açıkladı.

İş dünyası, ekonomide kalıcı dengelenme için enflasyona öncelik verilmesi çağrısı yapmış oldu.

Ankara Endüstri Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ASO’nun mayıs ayı meclis toplantısında yapmış olduğu değerlendirmede, ithal ikamesi üretimi şu demek oluyor ki Türkiye’nin ithal etmiş olduğu mühim girdileri yerli olarak üretmek için lüzumlu tedbirlerin alınması icap ettiğini söylemiş oldu.

Türkiye’nin de tüm dünyada olduğu şeklinde korumacı tedbirleri artırıp yerli sanayiyi güçlendirecek, güç toplamasına destek olabilecek ve ithalatı sınırlayabilecek tedbirleri almasının önemine dikkati çeken Özdebir, “Yapısal dönüşüme ve üretime odaklanılması zaruri hale gelmiştir. Türkiye ekonomisinin üretim odaklı bir yaklaşımla, yüksek katma kıymet yaratması ve ithalata bağımlı olmayan bir üretim modeli ortaya koyması gerekir” diye konuştu.

“SEFERBERLİKLE BAŞARABİLİRİZ”

Özdebir, en büyük bileşeni dış tecim açığı olan cari işlemler açığının, Türkiye’nin kronik bir problemi olduğuna işaret ederek sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Ocak-Nisan 2022 döneminde ihracat yüzde 22 artarken, ithalat yüzde 40 artış göstermiştir. Türkiye’nin enerji ithalatı, küresel enerji fiyatlarındaki keskin artışla ilk 4 ayda yüzde 173 artışla 32,7 milyar dolara terfi etti. 2009-2021 ilk dört aylık enerji ithalatı averajı 13,9 milyar dolar iken bu senenin aynı döneminde 32,7 milyar dolara erişmesi cari açığın sürdürülebilirliğini zorlaştırmaktadır. Ülke olarak artık altyapı yatırımlarının birçoğunu tamamladık, şimdi sıra geldi cari açık için seferberliğe. İthal ettiğimiz ürünlerin yatırımı için acil bir biçim de hamle yapmamız gerekiyor.

Bu minvalde tüm yatırımları bir kenara bırakıp, gerekirse seferberlik duyuru edip ithal edilen malların yerli üretimi için yatırım ve dönüşümü gerçekleştirmeliyiz. Gerekirse bu yatırımlara varlık fonu aracılığı ile devlet öncülük yapabilir. Hedef olarak seçilen, cari açık vermeden ihracata dayalı bir gelişme stratejisi, içinde bulunduğumuz konjonktürde zor gözükmektedir. Sadece belirttiğimiz seferberlikle bu işi başarabiliriz.”

Nisan ayında, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla artan enerji maliyetlerinin üretim ve ihracat üstündeki negatif etkileriyle endüstri üretiminde bir ivme kaybı yaşanabileceğini belirten Özdebir, “Senenin ilk çeyreğinde, bilhassa sanayinin desteğiyle beklentilerin üstünde gerçekleşen ihracat artışıyla mühim bir gelişme rakamı görebiliriz.” ifadesini kullandı.

İkinci çeyrekte ise savaşın da etkisiyle artan maliyetlerin, enflasyondaki belirsizlikle hem tüketim hem de yatırımları negatif etkileyerek, büyümeyi aşağıya çekebileceğini özetleyen Özdebir, ilk çeyrekte büyümenin yüzde 5,5-6 seviyesinde gerçekleşme ihtimalinin güçlendiğini söylemiş oldu.