Artan damacana fiyatlarına ‘çeşme’ çözümü

tarafından
21
Artan damacana fiyatlarına ‘çeşme’ çözümü

Son dönemde ulaşım ve hammaddelerdeki maliyet artışı, temel besin ürünlerinin fiyatlarını da etkiliyor. Bunlardan birisi de damacana su. Senenin ilk aylarında averaj 10 liraya satılan damacana sular, 40 liraya kadar çıkınca yurttaş çözümü ‘çeşme’de buldu.

Damacana su fiyatının 40 liraya ulaşmasıyla vatandaşın, orman ve baraj çevresindeki çeşmelere ilgisi arttı.

Sazlıbosna Barajı civarlarında bulunan bir çeşmeye gün boyu fazlaca sayıda şahıs geliyor.

Gelenler, yanlarında getirdikleri damacanaları, pet şişeleri, çeşmeden doldurup, evlerine dönüyor.

Ortalama bir aydır su gereksinimlerini çeşmeden karşıladıklarını söyleyen ağabey ve kardeşi, zamlar sebebiyle artan su harcamalarına bu şekilde çözüm ürettiklerini söyledi.

“AYLIK 300 LİRAYA YAKIN SU MASRAFIM OLUYOR”

Ortalama 50 tane 5 litrelik şişeye çeşmeden içme suyu dolduran Nihat Ene “Normalde burada balık tutuyorduk, geçerken burayı gördük. Suyun güzel bulunduğunu anladık. Dışarıdan alacağına gel buradan doldur daha iyi. Devir iktisat devri. Normalde 2 lira 75 kuruş veriyordum bu suya ben, şimdi olmuş 7 lira 50 kuruş.  Bu şekilde yaptığınız vakit halk çözümler aramaya devam ediyor. 4 kişilik bir aile günde 10 litre su içiyorsa, 15 lira para yapar. Azca para değil. Benim vekardeşimin aylık 300 liraya yakın su masrafın oluyordu” dedi.
“SADECE İÇME SUYU BİLE BÜYÜK KÜLFET OLDU”

Murat Ene ise 10 tane damacanayla gelmiş olarak sularını doldurdu. Aylık su fiyatının fazla bulunduğunu söyleyen Ene, “Normalde pikniğe geliyordum buraya, güzel bir su bulunduğunu gördüm. Emekliyim, aldığımız ücretler belli. 4 kişilik bir aileyim ben, bir damacana su, 27 lira. Aylık 700-800 lirayı buluyor. İçme suyunu bile karşılayamıyoruz. Bir aydır buradan su doldurup götürüyorum. Boş şişeleri de damacanaları doldurup götürüyorum. Hakkaten yalnız içme suyumuz bile bizlere fazlaca büyük külfiyet oldu artık. Kendi çapımızda çözüm üretiyoruz. Nereye kadar çözüm üreteceğiz orayı bizde bilmiyoruz” diye konuştu.