Arı sütünün yararları nedir? Bağışıklığı güçlendiren mucize: Arı sütü iyi mi tüketilir?

tarafından
64
Arı sütünün yararları nedir? Bağışıklığı güçlendiren mucize: Arı sütü iyi mi tüketilir?

Arı sütünün yararları her geçen gün daha çok dikkat çekmektedir. Bağışıklığı güçlendiren olağanüstü gıda arı sütü ve arı sütünün sağlığa yararları bilhassa Covid-19 hastalığının görülmesiyle beraber tekrardan gündeme geldi. Bal ve arı poleninin yararlarından sonrasında arı sütü de tüketilmesi ihtiyaç duyulan sıhhatli besinler içinde yerini almaktadır. Arı sütünün faydalarını öğrenen kişiler arı sütü iyi mi tüketilir ve arı sütü ne işe yarar sorularının yanıtlarını merak etmekte. Alanında uzman kişilerin görüşlerinden yararlanarak hazırlamış olduğumuz sıhhat köşesinde bugün arı sütü ve arı sütünün faydalarını irdeledik.

Arı sütünün faydaları

Arı sütünün yararları nedir? Mucize gıda arı sütü ne işe yarar?

Arı sütü, bağışıklık güçlendirici bir organik bir vitamin deposu olması sebebiyle son yıllarda tüketimi artan gıdalardan bir tanesidir. Tamamen organik bir şifa deposu olan arı sütü, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve cinsel isteği artırmaktan kolesterol ve tansiyon seviyesini düzenlemeye kadar birçok yarar sağlamaktadır. Azca sonrasında alt başlıklarla arı sütünün faydalarına değinmeden ilkin arı sütü nedir mevzusu hakkında siz okurlarımızı bilgilendirelim.

Arı sütü (Kraliyet jeli) nedir?

Arı sütü tıpkı bal ve polen şeklinde arılar tarafınca üretilen ve sıhhat için onlarca faydası olmasından dolayı kraliyet jeli olarak da adlandırılan organik bir besindir. Bal arılarının kraliçe arıyı ve o öldükten sonrasında yerine geçecek olan kraliçe arı adaylarını beslemek için ürettikleri jel kıvamındaki süttür. Sütten birazcık daha koyu bir kıvama haiz olan arı sütü yüksek oranda protein, çeşitli amino asitler ile B vitaminleri, esansiyel yağlar ve organik şekerden oluşmaktadır. Balın aksine tatlı bir lezzeti olmayan arı sütünün hafifçe ekşi bir tadı vardır ve gereğinden fazla tüketilmesi sıhhat problemlerine yol açabilmektedir.

Arı sütünün faydaları nelerdir?

Arı sütünün yararları nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Organik antibiyotik ve bağışıklık güçlendirici olan arı sütünün birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisi esnasında faydası bulunmaktadır. Arı sütünün faydalarının neler olduğu ve arı sütünün iyi mi tüketileceği ile ilgili kısa bilgiler verdikten sonrasında sıkça dört gözle beklenen soruların yanıtlarını yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

·        Sinir sistemini uyarır ve muntazam çalışmasını sağlar

Arı sütü beyne giden oksijen miktarının artmasını sağlayarak konsantrasyon bozukluklarının önlenmesini sağlamaktadır. Beyin fonksiyonlarının muntazam çalışmasını elde eden nöron ve nörotransmiterleri uyarır ve böylece depresif ruh hali oluşmasının önüne geçmektedir.

·        Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklardan korur

Arı sütünün en belirgin faydası, yazı başlığında da belirttiğimiz şeklinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve çeşitli hastalıklardan korumasıdır. Soğuk algınlığı ve grip şeklinde mevsimsel hastalıklardan korunmak için tertipli olarak arı sütü tüketilmesinde yarar vardır. İçeriğinde yoğun olarak bulunan B vitaminleri grubu, A vitamini, C vitamini ile D, E ve K vitaminleri bağışıklığın kuvvetlenmesine destek olmaktadır.

·        Kan basıncını düzenler

Fazlaca oranda potasyum içeren arı sütü, bu sayede kan basıncını düzenler ve başta yüksek gerilim olmak suretiyle birçok hastalıktan koruma sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığı için fazlaca yararlı olan bu organik gıda, alerjik bir durum yok ise tertipli olarak belirli oranda tüketilmelidir.

·        Hormonları düzenler, libidoyu artırır

Arı sütünün bir başka faydası ise, hormonları düzenleyici bir hususi durumunun olmasıdır. Erkeklerde cinsel isteğin artmasını ve kısırlığı önleyen testestoren hormonu arı sütü tüketimi ile çoğaltılmaktadır. Cinsel iktidarsızlık, sertleşme problemi, cinsel isteksizlik, erken boşalma şeklinde durumlarda arı sütü önerilmektedir. Sperm standardını artırdığı kabul edilen arı sütü yardımıyla kadınlardaki doğurganlık oranı da yükselmektedir.

·        Cildi gençleştirir, yaşlanma etkilerini geciktirir

Arı sütü, yeni geliştirilen pek fazlaca kozmetik ve cilt bakımı ürününün ana maddelerinden biri olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan ve cilt sağlığı için fazlaca önemi olan çeşitli mineral ile vitaminler cildin toksinlerden arınmasını ve fazlaca daha geç yaşlanmasını sağlar. Cilt hücrelerini yenileme özelliği bulunan arı sütü gıda takviyesi ile fazlaca daha parlak ve pürüzsüz bir cilde haiz olabilirsiniz.

·        Kanser hastalığı ile savaşır

Olağanüstü gıda arı sütünün içinde kanser icra eden özgür radikallerle savaşan birçok amino asit bulunmaktadır. Bilhassa meme kanserine yol açan bisfenol A’yı yok eden arı sütü çeşitli kanser hastalıklarını önlemek için de tüketilmektedir.

·        Premenstürel sendrom PMS (Tane öncesi sendromu) emarelerini hafifletir

Bayanların en büyük sıkıntılarından önde gelen premenstürel sendrom (tane öncesi sendrom) belirtilerinin arı sütü ile azaldığı belirlenmektedir. Hemen hemen araştırmaların tamamlanmadığı bu mevzuda uzmanlar; arı sütü tüketimi ile tane ağrılarının azaldığı ve tane öncesi görülen gerilmiş ruh halinin ortadan kalktığı ortak kanısına varmışlardır.

·        Mukozit (Ağız yarası) tedavisinde etkilidir

Mukozit (ağız yaraları) pek fazlaca enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Arı sütü, bilhassa kanser tedavi şekilleri olan radyoterapi ve kemoterapiye bağlı ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

·        Osteoporoz (Kemik erimesi) ile savaşım eder

Arı sütünün içinde yoğun oranda kalsiyum bulunmuş olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden tertipli olarak arı sütü tüketilmesi, bilhassa menopoza bağlı kemik erimelerinde koruyucu bir gıda olmaktadır.

·        Sindirim sistemini düzenleyici tesiri bulunur

Arı sütünün bir başka faydası ise, sıhhatli bir vücuda haiz olabilmek için fazlaca mühim olan sindirim sistemini düzenlemesidir. Sindirim sisteminde bulunan ve yararlı bakteriler içinde yer edinen bifidobakteriler arı sütünde bol miktarda bulunmaktadır. Hazımsızlık problemi yaşayan kişiler, yaşadıkları herhangi bir sıhhat problemi olmaması durumunda arı sütü tüketebilmektelerdir.

Arı sütünün zararları nedir? Arı sütü fazla tüketilirse ne olur?

Arı sütünün sıhhat içi pek fazlaca faydası olduğu şeklinde aşırı tüketimi yada yanlış tüketimi sonucu zararları da olabilmektedir. Arı sütünün zararları nedir, arı sütünü iyi mi ve ne kadar tüketmek gerekir? Dört gözle beklenen bu soruları birkaç madde ile açıklayabiliriz.

 • Bal ve polen alerjisi fazlaca tehlikeli bir alerji türüdür ve tüketilmesi, ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bal alerjisi olan kişilerin muhtemelen arı sütüne karşı da alerjisi olacağı için bu kişiler arı sütü tüketmekten uzak durmalıdır.
 • Arı sütü fazlaca fazla ve bilinçsiz tüketilmesi durumunda kilo almaya niçin olmaktadır. Kilo kontrolüne dikkat etmek isteyen kişiler arı sütünü azca oranda tüketmelidir.
 • Arı sütünün fazla tüketilmesi ciltte kızarıklık ve deri döküntülerine niçin olabilmektedir.
 • Arı sütünün içinde bulunan bazı maddeler hormon tesiri göstermektedir. Bu tesir, kanserli hücrelerin artmasına ve gelişmesine niçin olabilmektedir. Bu yüzden prostat kanseri ve meme kanseri hastalığı olan kişiler arı sütünden uzak durmalıdır.
 • Hamile ve emziren hanımefendiler üstündeki tesiri tam olarak bilinmeyen arı sütü, bu kişiler tarafınca tüketilmemeli yada doktora danışarak tüketilmelidir.
 • Fazla tüketilmesi halinde arı sütü, mide rahatsızlığına sebep olmaktadır.
 • 1 yaşından minik çocuklar tıpkı bal şeklinde arı sütünden de uzak tutulmalıdır.
 • Kronik hastalığı olan ve ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan arı sütü tüketmemelidir.
 • Arı sütü kan sulandırıcı bir özelliğe haizdir, bundan dolayı kan inceltici ilaç kullananlar tarafınca tercih edilmemelidir.
 • Kolesterol ilacı kullananlar arı sütünü dikkatli tüketmelidir.
 • Arı sütü tüketim miktarı günde 1 gramı geçmemelidir.

Arı sütü iyi mi tüketilir?

Pek fazlaca şahıs arı sütünün yararlarından yararlanmak için bu olağanüstü besini araştırırken, arı sütünün iyi mi tüketileceğini de merak ediyor. Arı sütü organik haliyle tek başına ya da değişik besinlere ilave ederek tüketileceği şeklinde, eczanelerden arı sütü kapsülleri de satın alınabilmektedir.

 • Arı sütü bal ile beraber tüketilebilir.
 • 1 gramı geçmeyecek şekilde süt ile karıştırıp, içilebilir.
 • Arı sütü yoğurdun üstüne ilave edildikten sonra de tüketilebilir.
 • Eczanelerde satılan ve miktarı belirlenmiş arı sütü kapsülleri içebilirsiniz.

Arı sütünü kimler tüketmemeli?

Bal ve polen alerjisi olan kişiler, kronik hastalığı olanlar, hamileler ve emziren anneler, 1 yaşın altındaki çocuklar ile prostat ve meme kanseri olan kişiler arı sütü tüketmemelidir.

Arı sütü ne kadar tüketilmelidir?

Herhangi bir yan etkiye maruz kalınmaması için arı sütü günde 1 gramı geçmeyecek oranda tüketilmelidir.

Gerçek arı sütü iyi mi anlaşılır?

Maalesef birçok gıdanın düzmece imalatı olduğu şeklinde arı sütünün de sahtesi yapılmaktadır. Gerçek arı sütünü idrak etmek için kıvamı, tadı ve rengine dikkat etmelisiniz. Gerçek arı sütü; beyaz renkli, sütten birazcık daha değişik olarak jel kıvamlı ve hafifçe ekşi bir lezzete haizdir.

Arı sütü bozulur mu? Arı sütünün bozulmuş olduğu iyi mi anlaşılır?

Arı sütü içeriğindeki proteinlerden dolayı fazlaca acele bozulabilen bir besindir. O nedenle arı sütü buzdolabında muhafaza edilmelidir. Arı sütünün bozulmuş olduğu kıvamındaki değişimden anlaşılmaktadır. Peynir şeklinde parça parça olan ve rengi değişen arı sütü bozulmuştur ve derhal çöpe atmak gereklidir.

1 çay kaşığı arı sütü kaç gramdır?

Sıhhatli bireylerin günlük tükettiği arı sütü miktarı 1 gramı geçmemelidir. 1 çay kaşığı arı sütü ortalama olarak 3 ila 4 gram içinde olmaktadır.