Beyinde Alzheimer’a Karşı Bağışık Gibi Görünen Bir Bölüm Bulundu

tarafından
74
Beyinde Alzheimer’a Karşı Bağışık Gibi Görünen Bir Bölüm Bulundu

İnsan beyninin şimdiye kadarki en büyük haritasını Alzheimer’ın tesiri altında derlemenin bir parçası olarak, araştırmacılar beyinlerimizin bir kısmının kendilerini bu hastalığın yıkıcı etkilerine karşı koruyor olabileceği hususunda daha çok kanıt buldular.

Ekip beynimizin hareket ve dengeden görevli bir parçası olan beyinciğin (serebellum) Alzheimer hastalığının sonucu olarak mühim sadece hafifçe bir değişikliğe uğradığını saptadı ki bu da beynin kendini bu hastalığa karşı savunmaya çalıştığının göstergesi olabilir.

Bu mühim bir durumdur zira beyinciğin, motor korteks ve duyusal korteks şeklinde öteki bölgelerin yanı sıra, hastalık tarafınca yıpranan öteki bölgeler kadar yıpranmadığından şüphelenilir. Sadece kimse bunun niçin olduğundan güvenli değil. Söz mevzusu ekip bu çalışmada, beyinciğin Alzheimer’ın motor ve duyu kortekslerine yansımamış etkilerinin peşinden fazladan değişikliklerden geçtiğini buldu.

Başka bir deyişle, beyinciğin içinde eşi olmayan şeyler olduğu görülüyor ve bilim adamları bunun bu tip davranışları öykünmek eden hastalıkların tedavisinde destek olabileceğini söylüyorlar.

Birleşik Krallık Manchester Üniversitesi’nden baş araştırmacı Richard Unwin bu mevzu hakkında “Daha evvelde etkilenmediği kabul edilen beyincik, moleküler düzeyde mühim tepkiler gösteriyor” diyor.

“Buradaki bir çok değişim öteki bölgelerde görülmüyor ve bu bölgenin kendisini hastalıktan etken bir halde koruduğunu belirtiyor. Daha çok araştırma yapmadan güvenli olamayız.”

Açıkçası beyincik Alzheimer tarafınca değiştirilme hususunda tek değil, lâkin öteki beyin bölgelerine nazaran değişik bir halde değişiyor, bilhassa de hastalığı beynin öteki bölümlerinde karakterize eden amiloid ve tau proteini hususunda.

Şimdilik bu yalnız bir hipotezden ibarettir,

Fakat araştırmacılar beyinciğin beynin kalanının haiz olmadığı bir hayatta kalma mekanizmasına haiz bulunduğunu düşünüyor.

Emek harcama adına bilim adamları Alzheimer’dan ölmüş dokuz kişinin beynine ve öteki sebeplerden ölmüş (kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve kanser şeklinde) 9 değişik kişinin sıhhatli beyinlerine baktılar. Onlar altı değişik beyin bölgesi süresince 5,825 tür protein işaretleyerek hepsine 24,024 veri noktası verdiler ki bu Alzheimer’ın ilerleyiş sürecini kovuşturmak isteyen araştırmacılar için bir data hazinesidir. Veriler şu an çevrimiçi olarak halka açıktır.

  1. Açık mavi bölge Motor Korteks
  2. Pembe bölge Duyusal Korteks
  3. Yeşil bölge Beyincik
  4. Mor bölge SingulatGirus
  5. Sarı bölge Hipokampus (Beyin Çıkıntısı)
  6. Kırmızı bölge Entorhinal (Anı Bildirici) korteks

Unwin, “Bu veri tabanı, dünyadaki bunama araştırmacılarının ilerlemesi, yeni biyoloji alanlarını takip etmesi ve yeni tedaviler geliştirmesi için büyük bir fırsat sunuyor” diyor. “Ek olarak hayvan yada hücre hastalığı modellerinde görülen gözlemlerin insanlarda doğrulanmasına da destek olabilir.

Bu veriyi halka açık hale getirebiliyor olmak hakikaten oldukça coşku verici, böylece bilim adamları buna erişip bu yaşamsal bilgiyi kullanabilirler.  “Araştırma, Alzheimer’ın başladığı kabul edilen entorinal korteks, singulatgirus ve hipokampüse yakından baktı.

Aslına bakarsanız bu bölgelerin Alzheimer’dan hasar almaya yatkın bulunduğunu biliyoruz. Aslolan sürpriz öteki bölgelerde olandı: Motor korteks ve duyusal korteks beklenildiği suretiyle büyük oranda dokunulmamış halde kalmıştı fakat beyincik koruyucu olabilecek değişik bir protein modeli gösterdi.

Alzheimer tedavi edilemez olarak kalıyor

Alzheimer’ın Çaresi Uyku Düzeninde Saklı
Alzheimer bir demans hastalığı

Ne yazık ki, onu anlayışımızdaki bir çok yeni gelişmeye karşın, Alzheimer tedavi edilemez olarak kalıyor. Son yılda araştırmacıların Alzheimer’ın bulunmuş olduğu belirli insanlarda bir tür bağışıklığın yanı sıra sakız hastalığı (diş eti hastalığı) ile ilgili de potansiyel mühim bir bağlantı tanımladılar.

Tüm bunlar, son araştırma tarafınca 44 yeni protein değişiminin tanımlanması şeklinde, bizi Alzheimer hastalığını yenmeye daha da yaklaştırıyor.

Ekip ek olarak hasarlı beyinlerde protein ekspresyonundaki nispeten erken ve nispeten geç değişimleri de vurgulayabildi, gene gelecekte tedaviler üstüne çalışmak için yararlı bilgiler.

Unwin “Sonrasında etkilenen bölgelerde gördüğümüz değişikliklerin, hücreler ölmeden ilkin ortaya çıkan erken hastalık değişikliklerini temsil ettiğini düşünüyoruz.” diyor. “Bunlar, erken müdahale etmeye çalışmanın mühim bulunduğunu bildiğimizden, ilaç geliştiricileri için “iyi yeni hedefler” terimini temsil ediyor.

Editör / Yazar: Buğrahan DUYMAZ

The post Beyinde Alzheimer’a Karşı Bağışık Gibi Görünen Bir Bölüm Bulundu appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.