Ankara’da Halk Ekmek fiyatına zam

tarafından
21
Ankara’da Halk Ekmek fiyatına zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi, halen 2 liraya satılan Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatının 8 Ağustos Pazartesi’nden itibaren 3 lira olarak belirlendiğini deklare etti.

Ankara’da Halk Ekmek fiyatına zam yapılmış oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden meydana getirilen açıklamada, maliyetlerin devamlı artmasına karşın uzun süre Halk Ekmek’te fiyat artışı yapılmadığı ve un stoku bitene dek zararına satışların sürdürüldüğü açıklandı.

Açıkllamada önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, organik gazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe oranı maliyetinde yüzde 39 ve öteki kalemlerde (amortisman, bakım vb.) yüzde 17 fiyat artış yaşandığı ifade edildi.Maliyetlerdeki bu yükselişlerin Halk Ekmek’te de fiyat artışını mecburi kıldığı savunulan açıklamada, “Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 zamanı itibarıyla kar elde etmeksizin ve maliyetine 3 lira olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram düzgüsel ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Yeni uygulama İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır” denildi.