Altın yatırımcıları Fed’i bekliyor

tarafından
39
Altın yatırımcıları Fed’i bekliyor

Altın yatırımcıları, Fed’in faiz artırımı takvimine ilişkin gelişmelere dair bir bildiri verilip verilmeyeceğini idrak etmek için bu hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına odaklandı.

Altın tutarları, yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarına odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor. 

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) salı ve çarşamba günü toplanarak ocak ayı için faiz kararını açıklayacak.

Haftaya yatay bir seyir süregelen ons altın, geçen hafta ulaşmış olduğu 1.835 dolar üstü seviyeleri koruyarak 1.839 dolar civarında işlem görüyor.

Yeni haftaya da dolar kurundaki yükselişi takip ederek süregelen gram altın, pazartesi günü 792 lira seviyesinde bulunuyor.

Yeni haftaya bakıldığında, Fed’in çarşamba günü gerçekleştireceği senenin ilk toplantısından çıkacak faiz sonucu ve bankanın karar metninde vereceği mesajlar, piyasaların yönü üstünde etkili olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı kararının açıklanmasının peşinden yapacağı konuşmada, para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları aranacak.

Uzmanlar, bu hafta jeopolitik riskler ve enflasyon endişelerinin hisse piyasalarına yön veren temel unsur olmaya devam etmesinin beklendiğini belirterek, Fed’in faiz sonucu öncesinde yatırımcıların davranışlarında ölçülü bir duruş sergileyebileceğini ve yön arayışının öne çıkabileceğini belirtti.