Alın kırışıklığı nasıl giderilir? Alın kırışıklığına ne iyi gelir?

tarafından
71
Alın kırışıklığı nasıl giderilir? Alın kırışıklığına ne iyi gelir?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

Kaşlarımızı kaldırdığımız vakit alnımızda kırışıklıklar oluşmaktadır. İletişimin en mühim parçası olan yüz ifadelerimizden ilgi gösterme yada şaşırma eylemlerini gerçekleştirdiğimiz vakit alın kırışıklıkları ortaya çıkar sadece bu her insanda bu şekilde olmayabilir. Kişiye gore değişebilir sadece bazı insanlarda erken yaşlarda ve her durumda alın kırışıklığı olabilir.

İnsan organik olarak yaşlanır sadece yaşam tarzları arasındaki farklılıklar bu süreci daha süratli yada daha yavaş hale getirebilir. Yaşlanmayı daha yavaş hale getirmek yaşamınızda yapacağınız bazı değişimler ile mümkündür.

Alın Kırışıklığı Niçin Olur?

Güneş gözlüğü takmamanın bir sonucu olarak güneşli havalarda gözleri buruşturmak, kaş ve mimikleri aşırı kullanıyor olmak v.b etkenler alın kırışıklığına niçin olabilir. Kırışıklıklar 20-25 yaşlarından itibaren oluşur ve erken tedbir alınmazsa çoğalarak zaman içinde daha belirgin hale gelir.

Alın Kırışıklığı Nasıl Geçer?

  • Cildinizi SPF 30-50 faktörlü krem ile güneşe çıkmadan ilkin ne olursa olsun koruma altına alın. Cildin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması alın kırışıklarının oluşumunda mühim bir yere haizdir. Güneşe aşırı maruz kalmış olan ciltlerde sarkma, kuruluk kırışıklık ve kir sorunlarını gözlemleyebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için cildinize uygun güneş gözlüğü, şapka ve güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Mimiklerinizi daha azca kullanmaya çalışmalısınız. Alışkanlıklardan caymak kolay değildir sadece gene de elinizden geldiği düzeyde bu durumu denetim altında tutabilirsiniz.
  • Stres yönetimini iyi yapabilmelisiniz. Zira kırışıkların belirginleşmesinin mühim sebeplerinden bir tanesi de strestir.
  • Hayatınızın rutinine tertipli egzersiz, sıhhatli beslenme ve kaliteli uykuyu dahil etmelisiniz.
  • Vücudunuzu C vitamini takviyesi ile güçlendirmelisiniz. Bu sayede cidinizin kolajen üretiminin artmasına destek olmuş olursunuz. 
  • Susuz ve nemsiz bir cilt kırışıklıklara karşı daha elverişlidir. Daha dolgun ve sıhhatli bir cilt görünümü için cildinize rutubet takviyesi yapmalısınız. Kullanacağınız cilt serum yada kremlerinin hyaluronik asit içermesine dikkat ederek bu nemi sağlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra günlük 2 yada 2.5 litre su tüketimi de sıhhatli bir cilt için mühim katkılar elde edecektir.
  • Hayatınızda var ise sigara ve alkol tüketimine son vermelisiniz. 
  • Geceleri retinoid içeren ürünleri kullanmayı alışkanlık haline getirin. Kolajen üretimini destekleyerek cildin yaşlanmasını geciktirmek mevzusunda retinoidler de C vitamini kadar etkili olurlar.
  • Saygı duyulan bir dermatolog yada yetkili estetisyenlik ofisine giderek ustalaşmış cilt bakımı alabilirsiniz.
  • Hepsini denemenize karşın hala alın kırışıklıkları ile mücadeleyi kazanamıyorsanız azca da olsa botoks zamanınız gelmiş anlamına gelir. 

Alın kırışıklıkları için masaj nasıl yapılır?

Baş parmaklarınızı kulak seviyesinin birazcık üstünde tutun ve öteki parmaklarınızla alnın dışından içeriye doğru hafifçe hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Tertipli uygulama ile kırışıklıkların zaman içinde kaybolduğunu farkına varacaksınız. Bu mevzuda aşağıdaki video da size destek olacaktır.

Yüz Yogası – Alın ve Kaş

Alın kırışıklığı nasıl giderilir? Alın kırışıklığına ne iyi gelir? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.