Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan iş bırakma eylemi açıklaması

tarafından
31
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan iş bırakma eylemi açıklaması

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), temsil ettikleri aile hekimlerinin bugünden itibaren yalnız MHRS sistemi üstünden randevulu hastalara 20 dakikada bir bakacağını, özlük haklarıyla ilgili taleplerinin karşılanmaması durumunda ise 17-18 Şubat’ta 2 gün iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi.

AHEF’ten meydana getirilen yazılı açıklamada, federasyonun 84 milyon vatandaşa temas eden 30 bin aile hekiminin temsilcisi olduğu anımsatıldı.

Açıklamada, etkin bir sağlıkta sertlik yasası çıkarılması, 30 Haziran tarihindeki Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilerek revize edilmesi, aile hekimliklerinde çalışanlara makul bir ödeme ve rahat bir emeklilik imkanı sağlanması ek olarak aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin artırılması taleplerinde bulunulmuş oldu.

AHEF’in söz mevzusu düzenlemelere yönelik çözüm için ortak emek verme ve iletişimi devamlı kılacağı, bu taleplerin takip edeni olacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün itibarıyla tüm aile hekimleri, her hastaya nitelikli sıhhat hizmeti verebileceği 20 dakikalık bir süreyle iyi hekimlik uygulaması gereği MHRS mevzuatına uygun olarak, yalnız randevuyla hasta bakacaktır. Tıbbi gereklilikler kapsamında kronik hastalarımıza sıhhat hizmeti verilecek sadece HYP sistemi kesinlikle kullanılmayacaktır.

Mevzuata uygun olmayan sıhhat raporu talepleri değerlendirilmeyecek, e-rapor harici sıhhat raporu hiçbir şekilde düzenlenmeyecek, ileri incelem gerektiren durumlarda vatandaşlar ikinci basamak sıhhat kuruluşlarına sevk edilecektir. Aile hekimlerince özellikli izlem adı altında, telefon ile aramak suretiyle hiçbir işlem yapılmayacaktır.”

17-18 ŞUBAT’TA 2 GÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Talepler yerine getirilmediği taktirde, 17 Şubat’ta tüm il dernek başkanlarının katılımıyla Ankara’da basın açıklaması yapılacağı belirtilen açıklamada, “Anayasanın tanımış olduğu hak gereği, toplumsal, hukuksal ve özlük haklarımız ve sıhhat çalışanına şiddete dikkat çekmek için tüm Türkiye’de, 17-18 Şubat’ta 2 gün iş bırakma eylemi icra edilecek, illerde ortak basın açıklaması ve basılı dokümanlar ile halka yönelik farkındalık emek vermesi yürütülecektir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ek olarak şu bilgiler paylaşıldı:

“Hak ve taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde; 14 Mart 2022 itibarıyla her yıl 14 Mart zamanı, tüm STK’lerin iştirakı ile emsalleri benzer biçimde ‘Doktor Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanacak ve acil sıhhat hizmetleri haricinde iş üretilmeyecektir.

14 Mart-16 Mart 2022 tarihlerinde tüm Türkiye’de Anayasa’nın tanımış olduğu hak gereği, toplumsal, hukuksal ve özlük haklarımız ve sıhhat çalışanına şiddete dikkat çekmek için, 3 gün iş bırakma eylemi icra edilecek, illerde ortak basın açıklaması ve basılı dokümanlarla halka yönelik farkındalık emek vermesi yürütülecektir. Nisan 2022’de tekrardan değerlendirme yapılacak, yeni fiil takvimi açıklanacaktır.”