Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Benzerlik Bulundu!

tarafından
29
Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Benzerlik Bulundu!

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Aynı “Transpozonları¹ (Sıçrayan Genler)” Paylaşıyor. 

Yeni bir araştırma, bu omurgasızların muhteşem zekasını açıklayabilecek mühim bir moleküler analoji saptadı.

Ahtapot, omurgasızlar içinde bir benzeri daha olmayan, son aşama karmaşık bir beyne ve bilişsel becerilere haiz alışılmadık bir canlıdır. Hatta bazı açılardan omurgalılar sınıfıyla daha çok ortak özelliği olduğu bile söylenebilir.

Ahtapot; yumuşak gövdeli, sekiz kollu, Octopoda takımında sınıflandırılan yumuşakçaların genel adı.

Kısa sürede BMC Biology’de gösterilen araştırma makalesine gore, bu hayvanların nöral ve bilişsel karmaşıklığı, insanlara benzeyen moleküler yapılarından kaynaklanabilir.

Emek harcama aynı “transpozonların” insan beyninin yanı sıra iki türün beyninde daha etken bulunduğunu ortaya koydu: Octopus vulgaris (ahtapot) ve Octopus bimaculoides (Kaliforniya iki benekli ahtapotu). Bu büyüleyici organizmaların zekalarının sırrını çözmemize destek olabilecek bir bulgu.

İnsan genomunun dizilimi, 2001 kadar erken bir tarihte, genomun %45’inden fazlasının transpozon adında olan genlerden, kopyala-yapıştır ya da kes-yapıştır mekanizması ile çalışıp bir noktadan diğerine “hareket ederek” ferdin genomunu karıştıran/kopyalayan, bir öteki adıyla “sıçrayan genlerden” oluştuğunu ortaya çıkardı.

Bu hareketli parçaların çoğunluğu arka planda kalır: Görünür bir tesirleri yoktur ve hareket kabiliyetlerini kaybederler. Bazıları nesiller boyu biriken mutasyonlara maruz kaldıkları için eylemsiz durumdadır; bozulmamış olanlar ise hücre müdafa mekanizmaları tarafınca engellenir.

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Bazı Benzerlikler Bulundu!
Yeni araştırma, omurgasızların muhteşem zekasını açıklayabilecek mühim bir moleküler analoji saptadı.

Evrimsel bakış açısından ele alınırsa bu bozuk parçalar ve kopyalar bile, evrime şekillendirebileceği bir “ham madde” sağlamış olduğu için yararlı olabilir.

Bu hareketli parçalar içinde en benzer olanlar, insan genomunda yüz kopya halinde ve potansiyel olarak etken durumda bulunan (ve özetlemek gerekirse LINE adında olan) uzun karıştırılmış çekirdeksel öğelerdir. Önceleri yalnızca geçmişin bir izi ve bu hareketli parçaları içeren evrimsel sürecin bir kalıntısı olarak görülen LINE aktivitelerinin, son yıllarda beyinde detaylı bir halde düzenlendiğine dair yeni kanıtlar ortaya çıktı.

Birçok bilim insanı, LINE transpozonlarının, bilhassa beynimizin öğrenme işlemlerinin nöral kontrolünden görevli en mühim yapı olan hipokampuste etken oldukları için, öğrenme ve bellek benzer biçimde bilişsel aktivitelerle ilgili bulunduğunu öne sürüyor.

Ahtapotların genomu da tıpkı bizimki benzer biçimde bir çok etken olmayan “sıçrayan genler” açısından zengindir. Araştırmacılar, hala kopyala-yapıştır yapabilen transpozonlara odaklanarak bu hayvanların bilişsel becerileri için tehlikeli sonuç öneme haiz olan beyin bölgelerinde LINE ailesine ilişkin bir eleman belirledi.

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Bazı Benzerlikler Bulundu!
Ahtapotlar aralarında mercan resiflerinin, pelajik bölgenin ve deniz yatağının da bulunmuş olduğu okyanusun değişik katmanlarında yaşarlar.

Bu bulgu, ahtapotun sinirsel sistemindeki etken moleküler bileşimi çözümleme etmek için kullanılan yeni nesil dizileme teknikleri yardımıyla gerçekleştirildi.

Emek harcama laboratuvarının yöneticisi Remo Sanges “İki ahtapot türünün beynindeki LINE ailesine ilişkin etken bir öğenin keşfi, kayda kıymet bir gelişmedir zira bu öğelerin kopyala-yapıştırın ötesine geçen hususi bir fonksiyonları olduğu fikrini destekliyor.” diye açıklıyor.

BMC Biology’de gösterilen emek harcama, dünyanın dört bir yanından yirmiden fazla araştırmacının yer almış olduğu internasyonal bir ekip tarafınca gerçekleştirildi.

Stazione Zoologica Anton Dohrn’dan Giovanna Ponte “Mikroskop altında, bu öğenin, ahtapotların öğrenme ve bilişsel becerilerinin merkezi olan dikey lobunda (tıpkı insanlardaki hipokampüs benzer biçimde) kuvvetli bir aktivitesi bulunduğunu gördüğümde gerçek anlamıyla sandalyemden sıçradım.” diyor.

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Bazı Benzerlikler Bulundu!
Ahtapot ve insan beyni Aynı Transpozonları paylaşıyor.

Araştırmacılara gore “Ahtapotun ve insanoğlunun bilişsel becerileri arasındaki bu LINE elemanı aktivitesi benzerliği, genetik açıdan değişik olan iki türün, benzer ihtiyaçlara karşı aynı moleküler süreci, birbirinden bağımsız olarak oluşturduğu yakınsak evrimin büyüleyici bir örneği olarak açıklanabilir.”

Stazione Zoologica Anton Dohrn Biyoloji ve Deniz Organizmalarının Evrimi Kısmı müdürü Graziano Fiorito “Ahtapotların beyni, birçok özelliği bakımından memelilerinkiyle işlevsel açıdan benzerdir.” diyor. “Bu yüzden tanımlanan LINE öğesi, zekanın evrimi mevzusundaki bilgimizi geliştirmek için emekler yapmak adına garip bir aday oluyor.”

Transpozonlar¹: (sıçrayan genler) bir hücrenin genomunda değişik bölgelere, transpozisyon olarak adlandırılan bir süreçle hareket edebilen DNA dizileridir.

Zehra Güzelhan

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ahtapotlar hakikaten uzaylı mı?

İklim Değişikliği Olarak Okyanustan Oksijen Emildiğinde Ahtapotlar Kör Olabilir

Bilim İnsanları Kesinlikle Ahtapot Yetiştiriciliği Yapmamamız Mevzusunda Uyarıyorlar

Hayvanlar Alemindeki 6 İlginç Kalp !

The post Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Benzerlik Bulunmuş oldu! appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.