Afrika’dan uluslararası medyaya maymun çiçeği virüsü tepkisi

tarafından
7
Afrika’dan uluslararası medyaya maymun çiçeği virüsü tepkisi

Afrikalı basın mensupları, maymun çiçeği virüsü haberlerinde siyahilerin fotoğraflarının kullanılmasına tepki gösterdi. Avrupa ve Şimal ABD medyasının siyahi ve Afrikalılara karşı ayrımcı bir gösterim politikası izlediği açıklandı.

Yabancı Basın Birliği, Afrika (FPAA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, maymun çiçeği virüsü hastalığı haberlerinde Afrikalılara ilişkin fotoğrafların kullanılmaması için uluslararası medyaya davet yapıldığı açıklandı.

Açıklamada, maymun çiçeği hastalığı haberlerinin devamlı olarak Afrikalılara yönelik fotoğraflarla verilmesinin kınandığı açıklandı.

Medyanın ırkçılığa karşı çıkması gerektiği vurgulanan açıklamada, Avrupa ve Şimal ABD medyasının siyahi ve Afrikalılara karşı ayrımcı bir gösterim politikası izlediği savunuldu.

Açıklamada, “Eğer Avrupa ve ABD’daki maymun çiçeği virüsü salgınından bahsediyorsanız Avrupa ve ABD’daki hastanelerden fotoğraflar kullanmalısınız” denildi.

Afrikalı medya kuruluşları,  maymun çiçeği hastalığı haberlerinin sürekli olarak Afrikalılara yönelik fotoğraflarla verilmesini kınadı.Afrika dışındaki medya müesseselerinde çalışan editörlere davet meydana getirilen açıklamada, salgın hastalık ve herhangi benzeri negatif durumlarda Afrikalılara ilişkin fotoğrafların kullanılmaması talep edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrularken 50 olay hemen hemen araştırılıyor.

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.