Adet Gecikmesi Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

tarafından
151
Adet Gecikmesi Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda adet gecikmesinin çeşitli nedenleri vardır. Genellikle kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ilk akıllarına gelen şey hamileliktir. Halbuki stres, mevsimsel hava değişimleri, herhangi bir hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar, menopoza girmeye yaklaşma  hatta zayıflamak için yaptığımız ağır diyetler adet gecikmesine sebep olabilir. Her şeyden önce mutlaka bir jinekoloğa görenmenizde fayda var. Bunun yanında yardımcı tedavi olarak aşağdaki bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

 • Strese Bağlı Adet Gecikmesine Melisa Çayı : Melissayı çay olarak demleyip adet döneminden önce her gün tüketmek hem strese iyi gelecektir hem de adetinizi düzene sokmanıza yardımcı olacaktır. Melissa çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır.
 • Adet Gecikmesine Çörekotu Bal : Adet döneminden birkaç gün önce 1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı çörek otu karıştırılarak her gün yenirse adet gecikmesine iyi gelir.
 • Adet Düzensizliklerine ve Gecikmelere Ada Çayı: Ada çayının antiseptik özelliği hem rahimdeki iltihaplanmalara faydalıdır hem de adet düzensizliklerine, gecikmelere iyi gelmektedir. Ayrıca ada çayı bol östrojen hormonu içerdiği için menopoz şikayetlerine de faydalıdır.
 • İbrahim Saraçoğlu Adet Düzensizliğine Soğan Kürü: Adet döneminiz bittikten 7 gün sonra 1 adet yemeklik orta boy beyaz soğanı dörde bölün. 2 bardak klorsuz kaynar suyun içine koyun ve ağzı kapalı bir kapta 5 dakika kadar kaynatın. Bir bardak öğlen, bir bardak akşam olmak üzere yemeklerden önce soğan suyunu süzerek için.  Düzenli olarak 15 gün boyunca bu kürü uygulayın ve bırakın. Bir sonraki adetinizin başlamasına 10 gün kala aynı kürü ikinci kez uygulayın fakat bu defa 5 gün düzenli olarak kullanın ve kürü bırakın.

Bu kür adet düzensizliklerinde çok etkilidir fakat etkisin görmek istiyorsanız mutlaka uygulama şekline ve uygulama gününe dikkat etmelisiniz. Yumurtalık kistinden müzdarip olan bayanlarında yan tedavi olarak bu kürden mutlaka faydalanmalırı önerilir.

Ahmet Maranki Adet Söktürücü Bitki Çayı Tarifi

Ahmet Maranki’ nin bayanlara adet söktürücü olarak önerdiği bitki çayının tarifi şöyle: 1 tutam çoban pençesi, 1 tutam adaçayı, 1 tutam aslan pençesi ve 1 tutam civan perçemini iki bardak kaynar suyun içine koyun ve 5 dakika kaynatın. Ilıyınca içine hiç bir tatlandırıcı katmadan adet dönemlerinizde üç dört gün sabah ve akşam için. Civan perçeme ağrılarınıza iyi gelecektir, diğer bitkiler ise adet söktürecektir.

Adet Düzensizliğine İbrahim Saraçoğlu Kekik Çayı

İki adet kanamasının arası ilk günden başlayarak 21 günden az veya 35 günden çok ise bu durum adet düzensizliği olarak kabul edilir. Eğer adet kanamasının ilk gününden itibaren 21. ve 35. günler arasında ikinci kanama gerçekleşiyorsa ve bu şekilde bir istikrar gösteriyorsa adet döngüsü normaldir. Adet düzensizlikleri için aşağıda verilen kekik çayı faydalıdır.

Bir demliğe kaynar su koyup içine bir yemek kaşığı kadar kekik atıp ortalama beş dakika kadar orta ateşte kaynatın. Beş dakikadan fazla kaynamasın. Daha sonra ocaktan alın ve 10-15 dakika demlendirin.  Bir bardağa çayı süzün ve içine biraz bal katarak tatlandırın. (içebiliyorsanız tatlandırmadan sade için) 4-5 gün boyunca bu çayı içmeye devam edin. Hem düzensizliklere iyi gelecek hem de adet söktürecektir. Bu çayı Suna Dumankaya adet sancıları için önermektedir.

 • Adet Söktürücü Papatya Biberiye Çayı: Bir büyük bardak kaynar suyun içine birer tutam biberiye ve papatya koyarak 5 dakika kaynatın ve ılımaya bırakın.  İçine biraz bal katarak tatlandırı ve ılık ılık için.
 • Suna Dumankaya Adet Söktürücü Reyhan Otu Çayı: Birer tatlı kaşığı kekik ve reyhan otunu kaynayan suyun içine atıp 3-4 dakika kaynatın ve süzerek günde 3 kez aç karnına bir bardak için.

Yukarıda verdiğimiz adet söktürücü bitkilerin dışında adet söktürücü ilaç isimlerini aşağıda bulabilirsiniz. Bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Not: Eğer gebelik riskiniz varsa kesinlikle bu adet söktürücü ilaçları kullanmayınız

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

 • Duphaston 10 Mg Tablet
 • Glifor
 • Tarlusal 5 mg Tablet
 • Luteynyl 5 mg Tablet
 • Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
 • Cyclo- Progynova Draje
 • Apranax Fort 550 mg  Tablet
 • Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül