ABD’li bilim insanı uyardı: Covid-19 yüzyılın sonuna kadar hayatımızdan çıkmayacak

tarafından
44
ABD’li bilim insanı uyardı: Covid-19 yüzyılın sonuna kadar hayatımızdan çıkmayacak

Omicron’a ilişkin şimdiye kadar meydana getirilen emek harcamalar corona virüs varyantının daha azca ciddi hastalığa niçin bulunduğunu gösterdi. Bu durum pek oldukça uzmana pandeminin sonunun göründüğüne dair ümit verdi. Sadece ABD’nin en prestijli hastanelerinden önde gelen Mayo Clinic’ten Dr. Gregory Poland, virüsün bu yüzyılın sonuna kadar insanları etkilemeye devam edeceği mevzusunda uyardı. Covid-19’un endemik hale geleceğini söylemek için hemen hemen oldukça erken bulunduğunu söyleyen Poland, insanların nesiller süresince Covid-19 aşısı olmaya devam edeceğini deklare etti.

ABD’de yer edinen Mayo Clinic’te epidemiyolog olarak çalışan ve “Vaccine” adlı bilimsel derginin baş editörü olan Dr. Gregory Poland, corona virüs pandemisinin bu yüzyılın sonuna kadar insanları etkileyeceğini öne sürdü.
Aşı ve bulaşıcı hastalıklar mevzusunda ABD’nin önde gelen uzmanlarından önde gelen Dr. Poland, MarketWatch adlı finans sitesine konuştu.
Corona virüsün Omicron varyantının daha azca ciddi hastalığa niçin olması sebebiyle bilim insanları Covid-19 pandemisini  endemik bir hale getirebileceğini düşünüyor. Sadece, Poland aynı iyimser bakış açısını paylaşmıyor.
Poland, “’Hemen hemen endemi tahminini yürütebileceğimiz herhangi bir aşamada değiliz. Corona virüsü ortadan kaldıramayacağız. Corona virüs hayvanları enfekte etmeye devam ediyor. Doğrusu türler içinde dolaşarak mutasyona uğruyor. Bundan dolayı sınırsız olarak dolaşma kabiliyetine haiz” diye konuştu.
Poland, ek olarak virüsün oldukça uzun bir süre süresince dolaşımda olması sebebiyle insanların nesiller süresince corona virüs aşısı yaptırmaya devam edeceğini söylemiş oldu.
Poland sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öyleyse bir tahminde bulunmama izin verin. O zamana kadar tamamımız ölmüş olacağız fakat torunlarınız,  hatta torunlarınızın torunları hala corona virüse karşı aşılanıyor olacak. Bunu nereden biliyorum? Bu sonbaharda grip aşısı yaptırdıysanız, bu 1918’de ortaya çıkan ve pandemiye yol açan İspanyol gribininden kaynaklı.”
Öteki taraftan bu Dr. Poland’ın yapmış olduğu ilk kötümser tahmin değil. Poland, geçen Aralık ayının başından 2021’in sonuna kadar 32 bin ABD’linin Covid-19 öleceğine açıklamıştı.
Our World in Data’ya bakılırsa, bu zamanda ABD’de ortalama 31 bin Covid-19 ölümü kaydedildi ve Poland haklı çıktı.
Bunun yanı sıra Poland, pandeminin geleceğine ilişkin tahminlerde önlemli olan tek uzman değil.
ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Dr Anthony Fauci, geçen hafta, Omicron varyantının peşinden, pandeminin durumunu mühim seviyede değiştirecek yeni bir Covid-19 varyantının ortaya çıkabileceği mevzusunda uyarmıştı.
Davos Gündemi adlı sanal etkinlikte konuşan Dr. Fauci, “Ümit ederim Covid-19  endemik hale gelir. Sadece, önceki varyantın bağışıklık tepkisinden kaçan başka bir varyant bulamazsak durum bu şekilde olur’ diye konuşmuştu.
Fauci ek olarak, pandeminin geleceği hakkında geçmişte doğru olduğu kanıtlanan açıklamalar yapmış oldu ve Ağustos ayında corona virüsün aşılanmamışlar içinde hızla yayılması sebebiyle aşıya dirençli bir Covid-19 varyantının  ufukta göründüğünü tahmin etti. Birkaç ay sonrasında, Cenup Afrikalı yetkililer, Omicron varyantını keşfetti.
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus da bu hafta Omicron’un son Covid-19  varyantı bulunduğunu varsaymanın tehlikeli olacağını söylemiş oldu.