ABD’de enflasyon beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

tarafından
33
ABD’de enflasyon beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin temmuzda keskin bir düşüş gösterdiğini bildirdi.

ABD’de çarşamba günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde tüketicilerin enflasyon bekletisinde keskin düşüş görüldü.

New York Fed, temmuz ayına ilişik Tüketici Beklentileri Anketi’nin neticelerini yayımladı.

Ortalama 1300 hane halkının katılımıyla meydana gelen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ocakta 0,6 puan azalışla yüzde 6,2’ye geriledi.

Şubattan bu yana en düşük seviyeye gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentisi, haziranda yüzde 6,8 ile üstün dereceli seviyeye yükselmişti.

Gelecek 3 senelik süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de aynı dönemde 0,4 puan azalarak yüzde 3,2’ye indi.

Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydeden orta vadeli enflasyon beklentisi haziranda yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

Harcamalardaki artışa ilişkin beklenti de bu zamanda 1,5 puan azalarak yüzde 6,9’a geriledi.

Enflasyon beklentilerindeki düşüşte, benzin ve besin fiyatlarına ilişkin beklentilerde yaşanmış olan gerileme etkili oldu.

TEMMUZ AYI ENFLASYONU ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK

ABD’de geçen ay açıklanan verilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık yüzde 1,3 artarken, senelik yüzde 9,1 ile “Kasım 1981’den bu yana kaydedilen en süratli artışı” göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek tekrardan 41 senenin zirvesine çıkmasının peşinden ABD Merkez Bankası (Fed) temmuz toplantısında da haziranda olduğu şeklinde 75 baz puanlık faiz artışına gitmişti. Böylece Fed, enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmek için marttan bu yana siyaset faizini toplam 225 baz puan artırmıştı.

ABD’de çarşamba günü açıklanacak temmuz ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,2 ve senelik yüzde 8,7 artarak bundan önceki aya kıyasla yavaşlama göstermesi yönünde.