AB, seyahat tedbirlerinin Covid-19 sertifika durumuna göre yenilenmesini istiyor

tarafından
41
AB, seyahat tedbirlerinin Covid-19 sertifika durumuna göre yenilenmesini istiyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Covid-19 seyahat tedbirlerinin kişilerin geldiği bölgeye göre değil aşılanma, kontrol yada hastalığı geçirme bilgilerini içeren Covid-19 sertifikasına göre belirlenmesi için üye ülkelere tavsiyede bulunmuş oldu.

AB Konseyi’nden meydana getirilen açıklamada, tavsiye kararının kısıtlamasız güvenli seyahatleri kolaylaştırmak için koordinasyon sağlanması amacıyla alındığı açıklandı.

Kısıtlamaların bölge temelli olması yerine şahıs temelli olması talep edildi.

Kararda, aşılanma oranlarının yükseldiği hatırlatılarak, Covid-19 seyahat tedbirlerinin artık yolcuların nereden geldiğinin değil AB’nin dijital Covid-19 sertifikasının belirleyici olması istendi. Buna karşın salgının yoğun seyrettiği ülkelerin kapsam dışı bırakılabileceği açıklandı.

AB’nin Covid-19 sertifikasında kişilerin aşılanma durumları, hastalığı geçirip geçirmediği ve kısa sürede meydana getirilen kontrol detayları bulunuyor.

Kararda, Covid-19 sertifikası bulunmayanlardan seyahatten 24 saat ilkin, 24 saat sonrasında kontrol istenebileceği kaydedildi. Ek olarak mecburi seyahatler, her gün sınır geçerek evine yada işine gidenler ile 12 yaşın altındaki ufaklıklara kural dışı uygulanması gerektiği ifade edildi.

AB Konseyi’nin sonucu, tavsiye niteliği taşıyor. AB ülkeleri, uygulayacakları seyahat kısıtlamalarını kendileri belirliyor.