AB: Dördüncü doz konusunda bilimsel tavsiye bekliyoruz

tarafından
37
AB: Dördüncü doz konusunda bilimsel tavsiye bekliyoruz

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefkovic yapmış olduğu basın açıklamasında “dördüncü doz için ek bilimsel tavsiye bekliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefkovic, 4. doz aşılamaların genel nüfusa uygulanması için bilimsel tavsiye beklediklerini bildirdi.

Sefkovic, AB Genel İşler Konseyi Toplantısının arkasından Fransa’nın AB İşlerinden Görevli Devlet Bakanı Clement Beaune ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB’nin aşılama ve takviye dozlar açısından dünyada oldukça ileri konumda yer aldığını belirten Sefkovic, “Dördüncü doz hakkında konuşursak, ek bilimsel tavsiye bekliyoruz.” dedi.

Sefkovic, “İlaç şirketleri yeni varyantlara karşı hususi aşılar geliştiriyor ve bilimin bu sorulara ne benzer biçimde cevaplar verebileceğini göreceğiz.” diye konuştu.

AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 18 Ocak’taki açıklamasında 4. doz aşıların bağışıklığı baskılanan hastalar için değerlendirilebileceğini, nüfusun geneli için bu aşamada gerekmediğini ve kısa aralıklarla çoklu takviye dozlarının uygulanmasının sürdürülebilir olmadığını duyurmuştu.

Bazı üye ülkeler riskli gruplar için 4. doz aşılamaya adım atmak konusunda karar almıştı.

COVİD-19 SERTİFİKASINA GÖRE SEYAHAT TAVSİYESİ

Beaune da AB Konseyinin Covid-19 gezi tedbirlerinin kişilerin geldiği bölgeye gore değil, aşılanma, kontrol yada hastalığı geçirme bilgilerini içeren Covid-19 sertifikasına gore belirlenmesi için üye ülkelere tavsiyede bulunduğunun hatırlatılması üstüne, tüm AB ülkelerinin anlaşmaya uymasının güvence edilemeyeceğini söylemiş oldu.

Fransız Bakan, sertifika aslına bakarsan “katı ve koruyucu” olduğundan, AB ülkelerinin parçalanmadan kaçınmayı seçeceğini beklediğini kaydetti.