3600 ek gösterge ve kripto masaya yatırıldı

tarafından
15
3600 ek gösterge ve kripto masaya yatırıldı

Beştepe, dün milyonları ilgilendiren iki mühim toplantıya ev sahipilği yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantılarda, 3600 ek gösterge ve kripto para düzenlemeleri masaya yatırıldı. Peki kimin ek göstergesi ne kadar artacak? Yeni emekli aylığı ve ikramiyeleri ne kadar olacak? Kripto para piyasalarına seviye getirmek için hazırlanan yasa taslağında neler var? İşte ayrıntılar…

Dün Ankara’da kira artışları haricinde iki mühim toplantı daha yapılmış oldu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantılarda, 3600 ek gösterge ve kripto para düzenlemeleri masaya yatırıldı.

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, 3600 ek gösterge düzenlemesinin ay sonuna yetişeceğini söylemişti.

Beştepe’de meydana getirilen toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ile Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılmış olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye bakılırsa görüşmede ek gösterge çalışmalarındaki son hazırlıklar ele alındı. Bakan Alim’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapması ve sonrasında Işyar-Sen’i 10 Mayıs’ta olması planlanan ve öyleki açıklanan nihai toplantı için çağırması planlanıyor. Dört meslek gurubu için (Polis, hemşire, din görevlisi, öğretmen) emekli ikramiyeleri ve emekli maaşında yüzde 25’e yakın artış öngörülüyor.

KRİPTO PARA YASA TASARISINDA NELER VAR?

İkinci görüşmede ise bir süredir hazırlıkları devam eden kripto para düzenlemesi ele alındı. Bundan önceki toplantıya ek olarak bu kez Tecim Bakanı Mehmet Muş da katılımcılar içinde yer aldı.

Yasa haline gelmesi planlanan taslağın içeriğine bakılırsa, Ana para Piyasası Kurulu, ana para piyasası araçlarının kripto varlıklar olarak ihracına yönelik esasları belirleyebilecek. Bu mevzuda her türlü yaptırım ve düzenleme için kripto varlığın türüne bakılırsa Merkez Bankası, Tecim Bakanlığı ve Ana para Piyasası Kurulu ayrı ayrı yetkili olabilecek. Kripto varlık alım-satım platformu kurulabilmesi için Ana para Piyasası Kurulu’ndan izin almak gerekecek. 

Yurt haricinde yerleşik kripto varlık platformları, ilgili yasa yürürlüğe girdikten sonrasında bir ay içinde Türkiye’de yerleşik kişilere hizmet vermeyi, faaliyetlerini sonlandıracak. Hazırlanan taslağa vergisel boyut içeren yeni maddelerin eklenmesi de öngörülüyor.