35 yaş üzeri anne adaylarına sağlıklı hamilelik tüyoları

tarafından
21
35 yaş üzeri anne adaylarına sağlıklı hamilelik tüyoları

Son yıllarda 35 yaş ve üzeri anne adaylarının sayısında büyük artış görülüyor. Uzmanlara nazaran, yumurta kapasitesindeki azalma genetik hastalıklı bebeklere de zemin hazırlıyor. İleri yaş anne adayları için sağlıklı bir hamileliğin püf noktaları mühim!

Günümüzde anne olma yaşı giderek yükseliyor. Bilhassa son yıllarda 35 yaş üzeri hamile adaylarının sayısı giderek ayısı arttı. Peki bu yaş grubundaki anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirebilmesi için nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Ganime Aygün, anne olmaya yönelik hedefleri ertelerken ‘dönemin acımasızlığını’ göz ardı etmemek icap ettiğini söylemiş oldu.
Seneler sonrasında yaşamının bir döneminde çocuk sahibi olmak isteyen oldukca sayıda anne adayıyla karşılaştığını belirten Aygün, yaş ilerledikçe yumurta rezervi ve kalitesinin azaldığını belirtti.
Aygün, bundan dolayı 35 yaş üstünde anne olmayı planlayanların hekimlerinin önerilerini sıkı sıkıya uygulamasını önerdi.
İşte Dr. Aygün’den 35 yaş üzeri anne adaylarına mühim ikazlar ve tavsiyeler…
Bayanların 35 yaş altında hamile kalma oranı yüzde 65 iken, 35 yaş üstünde bu oran yüzde 10-15 civarında ve seneler içinde de giderek azalır. Üretkenliğinizin azaldığını anlamakta en mühim işaret tane düzeninizde olan değişimler.
Tane süresinde, miktarında ve sıklığında olan değişimler hormonal düzensizlikler ya da yumurta kapasitesindeki azalmalarala ilgili olabilir. Bundan dolayı altı ayda bir yumurta kapasitesi hormonal ve sonografik değerlendirilme ile gözden geçirilmeli.
Azalma olduğu anda acilen tedavi planı yapılmalı. Yumurta kapasitesindeki azalma genetik hastalıklı bebeklere de zemin hazırlar.
Gebeliğin en mühim ve yaygın görülen problemlerinden biri kilo kontrolü. Anne adaylarının hamile kalmadan ilkin gebelikte minimum 12-14 kilo alacaklarını öngörerek kilo kontrolü yapmaları yararlı. Kimi zaman gebelikte diyabet, hipertansiyon benzer biçimde hastalıkların ortaya çıkması bu kilo artışının daha oldukca olmasına niçin olabilir ya da gebelik kusması şiddetli olan annelerde ciddi kilo kayıpları olabilir.
Diyetisyen kontrolünde yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı beslenmeyle anne adayları gebeliğe hazırlanmalı, taze mevsim sebze ve meyveleri olmazsa olmaz olmalı.
Anne adayının bir tek hormonal değil, bedeninin biyokimyasal olarak da gebeliğe hazır olması gerekir. Doğrusu bir karı vücudunda kendinden hariç bir canlı büyütecekse kan vitamin, mineral depolarının dolu olması gerekir. Bilhassa folik asit gebeliğin ilk ayları için en mühim parametrelerden biridir. İlerleyen gebelik haftalarında da demir, vitamin D ve vitamin B düzeyleri de anne ve bebek için son aşama kıymetli.
Sigara, alkol ya da bağımlılık meydana getiren ilaçlar benzer biçimde fena alışkanlıklardan uzak durmak son aşama mühim. Günlük tertipli yeşil çay tüketilmeli ve bolca su içilmeli. Sigara, gebelikte su kesesinde erken yırtılma, gelişme geriliği, zeka geriliği, düşük doğum ağırlığı ile doğmak, gebelik zehirlenmesi denilen prekeklampsi (gebelik tansiyonu), gebelik diyabeti, bebekte astım benzer biçimde ciddi sorunlara niçin olur.
Öte taraftan alkol de fetal alkol sendromu denilen bir takım patolojik tabloya niçin olur. Öteki uyuşturucu maddeler de ciddi ağır anomaliler ve düşüklere niçin olabilir.
Kronik bir hastalığı olup da tertipli ilaç kullanan anne adaylarının gebelik öncesinde hastalığını takip eden hekiminden izin alması, sürekli almış olduğu ilaçları düzenlemesi gereğinde kesmesi hatta kimi zaman hekimi ile hanım doğum uzmanının yazışma kurması gerekebilir.
Dahili, cerrahi yada psikiyatrik kronik hastalıkları olan anne adayları çoğu zaman riskli gebelik uzmanları tarafınca da sıkı takip altında tutulmalı. Şundan dolayı bazı hastalıklarda ilaçları kesmek mümkün olmaz ve fetüs bundan dolayı yakından takip gerektirir.
Sağlam bir bebek sağlam bir bedende büyür ilkesinden yola çıkarak her anne talibi ne olursa olsun tertipli spor yapmalı. Tertipli spor, kan basıncını dengede meblağ, kas ve eklem yapısını sağlamlaştırır.
Tamamı gebelik sürecinde anne adayının değişen bedenine daha kolay adapte olmasını sağlar. Bebek de kendisine daha kolay bir doğum yatağı oluşturur. Böylece düzgüsel yoldan doğum yapmak da oldukca daha kolay olur. Yürüyüş, pilates, yoga ve yüzme anne adayları için erişilmesi de uygulaması da kolay sporlardır.
Her anne talibi gebelik öncesi yoğun hormonal uyarı altında duracak olan bedende kanser öncesi ihtimaller içinde lezyonları denetim altında tutmak adına rahim ağzı kanser taraması olan smear testini yaptırmalı. Bu kontrol gebeliğin ilk vizitinde dahi yapılabilir. Bebek açısından yapılmasında sakınca yoktur. Erken yakalanan her lezyon yaşam kurtarmış olur.
Toplumda çoğunlukla dikkatsizlik edilen ve kimi zaman asla emare vermeyen hepatit B ve C enfeksiyonları ek olarak AIDS olarak malum HIV enfeksiyonu başta olmak suretiyle çeşitli enfeksiyonların taramasının da gebelik öncesinde yapılmalı.
Bir çok hanım yakınma oluşturmayan idrar yolu enfeksiyonuna haiz. Sadece bu enfeksiyon, erken doğuma niçin olarak bebeği yenidoğan yoğun bakıma zorunlu bırakır. Bundan dolayı anne adayları için tam idrar tetkiki ve idrar kültürü mühim testlerdendir.
Ek olarak gebelik döneminde ortaya çıkabilecek vajinal enfeksiyonlar bebekte enfeksiyona yol açabileceği benzer biçimde su kesesinin de erken yırtılmasına niçin olabilir. Vajinal enfeksiyonlar ağızdan tedavi edilemeyeceği için ne olursa olsun gebelik planlaması öncesi vajinal kültür taramaları yapılmalıdır. Gerektiğinde partner ile birlikte tedavi edilmeli.