30 bin yıllık çok iyi korunmuş yavru mamut bulundu

tarafından
19
30 bin yıllık çok iyi korunmuş yavru mamut bulundu

Kanada’daki araştırmacılar, on binlerce yıllık mumyalanmış yünlü bebek mamutu keşfettiklerini açıkladılar. Bu hayvanın Şimal ABD’da şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş mamut olduğu söyleniyor.

Dünya üstünde hız kesmeden devam eden araştırmalar, gezegenimizde yaşamış canlılar hakkında yeni bilgilere ulaşmamızı sağlıyor.

Daha önceleri de sizlerle paylaştığımız yazılarımızda, milyonlarca yıllık olduğu belirtilen bazı fosillerin insanoğlunun evrimi hakkında bilgiler verdiğinden bahsetmiştik.

30 bin yıllık vücudunun neredeyse tamamı bozulmamış yavru mamut bulundu

Şimdi ise bir zamanlar dünyada çok yaygın olan bir türle ilgili yeni bir bulgu yapılmış oldu. Kanada’nın şimal bölgelerinden kabul edilen Yukon’un binlerce yıllık bir bölgesi olan Tr’ondëk Hwëch’te mamut kalıntılarına ulaşıldığı deklare edildi.

Bölgedeki araştırmacılar, hayvanın binlerce senedir bozulmadan korunduğunu belirtti.

Meydana getirilen incelemede, yavru mamutun ölüm anında yalnız bir aylık olduğu tahmin ediliyor. Ortalama 140 santimetre uzunluğundaki kalıntılar, 30.000 yıldan fazla bir süredir permafrostta (donmuş toprak) korunduğu tahmin ediliyor.

30 bin yıllık bozulmamış yavru mamut bulundu
Yukon hükümeti, bu hafta başlarında Trʼondek Hwechʼin Geleneksel Bölgesinde bulunan hayvanın bugüne dek Şimal ABD’da bulunan en eksiksiz ve en iyi korunmuş mamut bulunduğunu söylemiş oldu.

Ek olarak tırnakları hemen hemen tam olarak sertleşmemiş olan mamut, 40 santimetre uzunluğunda ve bir dişi olduğu açıklandı. Hortumu, göz kapakları, ayakları ve tırnaklarıyla da son aşama eksiksiz olması onu Şimal ABD’da keşfedilen en ender bulgu kılıyor.

Tr’ondëk Hwëch’in yerli halkı, mamuta “koca bebek hayvan” anlamına gelen “Nun cho ga” adını verdiler.

Calgary Üniversitesi’nden jeologlar ve Yukon Jeolojik Araştırmalar, mamutun 30.000 yıldan fazla bir süre ilkin yaşadığını ve buzul çağlarında öldüğünü ve donduğunu söylemiş oldu.

Paleontolog Grant Zazula, gerçek bir yünlü mamutla tanışmanın bir rüya bulunduğunu ve bu hayvanı öğrenmekten coşku duyduğunu belirterek, buzul çağından kalma mumyalanmış kalıntıların son aşama ender bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Mumyalanmış mamutlar daha ilkin Sibirya’da bulunmuş olsa da, Şimal ABD’da bunun bir benzeri yok. Gelecekteki emek harcamalar, ortalama 5.000 yıl öncesine kadar kıtada devam etmiş olduğu kabul edilen türlerin Şimal ABD popülasyonu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarma potansiyeline haizdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnsanlar Olmasaydı ,Mamutların Nesli Ne Kadar Uzun Yaşardı? 

40 bin yıllık tay, soyu tükenmiş türlerin hayata dönüşü için ümit olacak

18.000 Yıllık Muhteşem Korunmuş Canlı Şeklinde Duran Köpek Cesedi Bulundu

Derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş “ dinozor mumyası ”

Sibirya’da 40 bin yıllık İnanılmaz Korunmuş Kurt Kafası Bulundu

The post 30 bin yıllık çok iyi korunmuş yavru mamut bulundu appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.