3 günlük üretim durdurmanın sanayiye maliyeti 1 milyar dolar

tarafından
44
3 günlük üretim durdurmanın sanayiye maliyeti 1 milyar dolar

İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesiyle başlamış olan enerji kısıtlamaları, mühim bir aşamaya giriyor. Bu hafta organize endüstri bölgeleri ve büyük endüstri tesislerinde elektrik kısıtlı kullanılacak. Birçok endüstri tesisinde üretim 3 gün süreyle duracak.(*3*)

TEİAŞ’tan meydana getirilen izahat arkasından OSB ve öteki endüstri tesislerine belirli tarihlerde elektrik verilemeyeceği öğrenildi.(*3*)

Organize endüstri bölgeleri ve büyük endüstri tesislerinde salı gününden itibaren üretim, duracak.(*3*)

Elektrik kısıtlamaları sebebiyle bazı alanlar hariç üretime 3 gün ara verilecek.(*3*)

İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesinin arkasından organize endüstri bölgelerine verilen doğalgaz ve elektrikte kısıtlamaya gidileceği açıklanmıştı.(*1*)(*3*)

Bu kapsamda organize endüstri bölgeleriyle büyük endüstri tesislerinden, 3 gün süresince elektrikte yüzde 90’a varan tasarrufta bulunmaları istendi.
Üretimin durdurulmasına neden olan karar, geniş kapsamlı bir görüşmede değerlendirildi.(*3*)

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerle bir araya geldi.

Sanayiciler, oluşacak ziyanı azaltmak için kesintinin tüm şehirlere yayılmasını ve ikişer saatlik dilimlerle bölgelere dağıtılmasını önerdi.
Sadece Bakanlık, kesintilerin bir planlama dahilinde olması icap ettiğini altını çizdi ve mevcut kararın uygulanacağını belirtti.(*3*)

3 GÜNLÜK ÜRETİM DURDURMANIN MALİYETİ 1 MİLYAR DOLAR(*1*)
(*3*)

Karara gore, bazı organize endüstri bölgeleri salı, perşembe, cuma; bazıları ise salı,çarşamba,perşembe günleri üretimi durduracak.
Engelleme sürecinde endüstri bölgelerinin elektriği kesilmeyecek. Doğrusu sistemle bağlantıları sürecek. Sadece elektrik, yüzde 90 tasarrufla kullanılacak.(*3*)

Demir çelik, cam, seramik benzer biçimde(*1*) bazı hususi hassasiyeti olan alanlarda üretim azalarak sürecek.(*3*)

Bazı organize endüstri bölgelerindeki un ve yem tesisleriyle hijyen ürünlerinin üretimi(*1*) de devam edecek.(*3*)

Ufak onarım atölyeleri ve fırınlar da(*1*) üretimi sürdürecek. İlaç, et ve süt ürünleri üreten işletmeler(*1*), doğalgaz kesintisinden de muaf olacak.

Sanayide 3 günlük üretim durdurmanın maliyeti, ortalama bir milyar dolar olarak hesaplandı.(*1*)(*3*)

ÜRETİM DURMASI NEDENİYLE OLUŞACAK ZARAR İÇİN DESTEK PLANLANIYOR(*1*)(*3*)

Sanayicilere destek için kademeli tarife sebebiyle yüzde 400’lere varan artışla düzenlenen doğalgaz faturalarına çözüm geliştirilecek.(*3*)

Üretimin durması sebebiyle ihracat tesliminde bir sorun olması halinde “mücbir sebep” duyuru edilerek sanayicilere destek sağlanacak.
(*3*)