3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulayan Çalışma

tarafından
30
3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulayan Çalışma

Dünyadaki en eski yaşam izlerini ararken, gerçek bir fosile mi yoksa kayanın kendisindeki kıvrımlarına mı baktığınızı söylemek zor olabilir.

1980’lerde Avustralya çölündeki 3,5 milyar senelik fosillerin keşfi bu şekilde şüpheleri uzun süredir gölgede bıraktı. Şimdi, bilim adamları en sonunda bu mevzuyu ele alacaklarını düşünüyorlar. Stromatolit denilen eski fosilleşmiş mikrop oluşumları Pilbara bölgesinin Dresser oluşumunda bulunmuş oldu.

3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulanan Çalışma

Avustralya’daki Yeni Galler Üniversitesi’nden yerbilimci Raphael Baumgartner ‘bu fazlaca coşku verici bir bulgu. Ve bu stromatolitler dünyanın en eski yaşamın kati kanıtı bulunduğunu gösterebiliriz’ diyor.

Grönland’ta bilim adamlarının 3,5 milyar senelik eski bir fosil bulmuş olduğu zamanı hatırlayabilirsiniz. Ondan sonra araştırmalar bu fosillerin bir tek düz eski bir kaya bulunduğunu tespit etmişti ve taç Pilbara fosillerine iade edildi.

Fakat, hepimiz Pilbara fosillerin gerçek olduğundan oldukça güvenilir olmasına karşın aslen kati olarak kanıtlanmamış.

Onlar mikrobiyal stromatolitlerin¹ biçim ve yapısına sahipti fakat bunu destekleyen organik hiçbir madde kanıtı yoktu. ”En eski fosiller” başlığını okuduğumuzda bir tacda ve bir kuşakta bundan daha fazlasını bulabiliriz.

Bu bizim varoluşumuzun temel problemlerinden biriyle derinden bağlantılıdır;

Peki bu çamurlu mavi mermerde yaşam ne süre ve iyi mi gelişti ?

3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulanan Çalışma

Baumgartner ve onun ekibi kazı çalışmasına gittiler. Yeraltı derinliklerinden alınan bir çekirdek örneğini çözümleme etmelerine karşın, kayaların alt kısımları hava şartlarından etkilenmemişti.
Bu örneklerin yüzeyden fazlaca daha iyi korunduğu anlamına gelir. Makalelerinde, ekip koruma muhteşem bulunduğunu söylemiş oldu.

Araştırmacılar taramalı elektron mikroskobu, taramalı iletim elektron mikroskobu, enerji dağıtıcı X-ışını spektroskopisi ve Raman spektroskopisi, nano ölçekli ikincil iyon kütle spektrometresi ve karalı karbon izotop analizini içeren çoklu teknikler kullanarak örnekleri çözümleme ettiler.

Bu örnekler aşırı yüklü benzer biçimde görünüyorsa, onların gerçek olması imkansızdır ve bu araştırmalardan biri pozitif netice verdiyse ve gerisi yoksa, bir netice çıkarmak fazlaca daha zor olduğu anlamına gelir.
Ekibin analizleri stromatolitlerin ağırlıklı olarak nanoskip gözeneklerle dolu, pirit denilen bir minarelden oluştuğunu ortaya koydu. Ve bu pirit’te azot taşıyan organik maddelerin yanı sıra mikrop kolonileri tarafınca oluşturulan biyofilm kalıntılarına benzeyen organik madde telleri ve filamentleride bulunuyor.

3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulanan Çalışma

Baumgartner organik madde stramotolitlerin¹ pirit² içinde korunmuş olduklarını bulduk ve tipik olarak mikrobiyal biyofilm kalıntılarının korunmuş filomentlere ve tellerine bakıyoruz, diyor ve ekliyor” Oldukça heyecanlıydım şu sebeple bu projeye başlamadan ilkin bu seviyede kanıtlar bulacağımızı asla beklemiyorduk.

Öncesinden, Birleşmiş milletler geçici yürütme makamı araştırmacıları Pilbara’da ılıca tortularında 3,48 milyar yaşlarında mikropların kanıtlarını buldu.

Bu tortular neredeyse Marsın kabuğuyla aynı yaşta olduğundan, Marstaki potansiyel fossileri iyi mi bulabileceğimizi söyleyebilecekleri düşünüldü- bilhassa kızıl gezegenin de bir zamanlar kaplıcaları olduğu kanıtı için.

Hakikaten de Nasa, Pilbara’yı stromatolitlerin varlığını gösterebilecek olası jeolojik izleri öğrenmek için çalışıyor.

Baumgartner:” yaşamın nerelerde ortaya çıkabileceğini idrak etmek atalarımızı idrak etmek için fazlaca önemlidir ve yaşamın nerede oluştuğunu anlamamıza destek olabilir mesela öteki gezegenlerde nerede başladığı… “

Lügat:

  • stramotolit: Stromatolitler, bilhassa daha fazlaca mavi-yeşil algler olarak malum siyanobakteri benzer biçimde mikroorganizmaların biyofilmlerinin tortu tanelerinin bir araya gelip yapışması, birikmesi ve donması ile sığ sularda oluşan genişleme eğilimli katmanlı yapılardır.
  • Pirit, formülü FeS₂ olan, kübik sistemde billurlaşan demir sülfür.
  • Spektroskopi en fazlaca tanınan hali ile maddenin özelliklerinin, soğrulan ve salınan parçacıklar, ışık, yada ses aracılığı ile incelenmesidir.

Araştırma Geology dergisinde gösterildi.

Çeviren: Sena Özcan

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Yeryüzündeki Yarım Milyar Senelik İlk Canlılardan Birinin İzleri Bulunmuş oldu
  • NASA, Uzayda Yaşam Emareleri Aramaya Yardım Edecek

The post 3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulayan Çalışma appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.