20 milyardan fazla yüz görüntüsü toplayan firmaya ağır ceza

tarafından
9
20 milyardan fazla yüz görüntüsü toplayan firmaya ağır ceza

Dünya genelinde 20 milyardan fazla yüz görüntüsü toplayan Clearview AI, bir ülkede daha “kişisel verilerin gizliliğini ihlal”den ceza aldı. İngiltere Informasyon Komiserliği Ofisi (ICO), 7,5 milyon sterlin para cezasına çarptırdığı firmanın, daha fazla veri toplamasını yasakladı.

ABD merkezli yüz tanıma teknolojisi şirketi Clearview AI, İngiltere’de veri koruma yasalarını ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek 7,5 milyon sterlin (ortalama 150 milyon lira) para cezasına çarptırıldı. 

Küresel bir çevrimiçi veritabanı oluşturmak için toplumsal medya kullanıcılarının fotoğraf ve verilerini fertleri bilgilendirmeden ve onayını almadan toplayan Clearview, söz mevzusu verilerin güvenlik güçleri tarafınca kullanılmasına da izin vermişti.  

Dünya genelinde 20 milyardan fazla yüz görüntüsü topladığını açıklayan firmanın, web hesaplarını kapatmaları yada hesaplarını özelleştirmelerine rağmen kullananların fotoğraf ve kişisel bilgilerini kendi informasyon bankasından silmediği ortaya çıkmıştı.

İngiltere Informasyon Komiserliği Ofisi (ICO), veri koruma yasalarını ihlal etmekle suçlamış olduğu şirketi 7,5 milyon sterlin para cezasına çarptırdı.

Clearview’den İngiliz vatandaşları hakkında bugüne dek toplamış olduğu tüm verileri silmesini isteyen ICO ek olarak firmanın daha fazla veri toplamasını yasakladı.

Şirket, Fransa, İtalya ve Avustralya’daki düzenleyiciler tarafınca da para cezasına çarptırılmıştı.