100 Milyon Yıldır Deniz Tabanında Kalan Mikroplar Uyandırıldı

tarafından
28
100 Milyon Yıldır Deniz Tabanında Kalan Mikroplar Uyandırıldı

Araştırmacılar, deniz yatağının görünüşte cansız bir bölgesinde, 100 milyon yıldan uzun süredir uykuda kalan minik mikropları başarıyla hayata döndürdüler.

Japonya ve ABD’dan bir ekip bilim adamları, Pasifik Okyanusu’nun deniz tabanının altındaki yaşamaya daha azca elverişli şartlarda mikroskobik yaşamın sağ kalıp kalmayacağına bakıyorlardı.

Japonya Deniz-Toprak Bilimi ve Teknoloji Ajansı’nda araştırmayı yürüten mikrobiyoloji uzmanı Yuki Morono, “Gıda kıtlığına yakın bir yerde mikropların yaşamlarını ne kadar sürdürebileceğini öğrenmek istedik.” dedi.

Bilim İnsanları 100 Milyon Yıldır Deniz Tabanında Kalan Mikropları Uyandırdı

100 milyon yıl ilkin biriken deniz tabanı çökeltilerinde hapsolmuş mikropların, doğru yiyecek ve birazcık oksijen ilavesiyle hayata döndürülebilir olmasıyla cevaplarını aldılar.

İlginizi çekebilir: Mikroplar iyi mi enerji üretirler ve ürettikleri enerjiyi gelişirken iyi mi kullanırlar?

Etkisinde bırakan olan şu ki; tazyik, deniz tabanındaki mikroplar için harikadır, tüm bu su deniz tabanının üstünde yığılmıştır. Oksijen eksikliğinden, azca sayıdaki lüzumlu besinden ve ölçülü enerji kaynaklarından bahsedilmiyor bile.

Yaşam, öteki yüksek tazyik alanları altında kaldığında -fosiller genel anlamda milyonlarca yada daha çok sürede verilen formlardır- fakat bu çok önemli mikroplar oldukça canlıydı.

Rhode Island Üniversitesi’nden ve ek olarak Morono’nun meslektaşı olan jeomikrobiyoloji uzmanı Steven D’Hondt:

“Birçok gömülü organik maddenin bulunmuş olduğu kıtaların yakınındaki derin çökeltilerde yaşam bulunduğunu biliyorduk.”

“Sadece, bizim bulduğumuz; yaşamın, deniz tabanından tüm kayalık yeraltı süresince okyanus dibinde devam etmesiydi.” dedi.

Araştırmacılar orijinal mikrobiyal topluluğu canlandırmayı Başardı

Mikropların hapsolduğu toprak, Avustralya’nın doğusundaki dönen okyanus akıntılarının merkezinde, besinin en oldukca kısıtlı olduğu ve yaşamın zayıf olduğu okyanus kısımlarından biri olarak malum ve ek olarak yüzeyinde toplanan tüm plastik kirliliğiyle bir çöp girdabı olan Cenup Pasifik Döngüsü’ne meydana getirilen bir 2010 keşfinden alınmıştı.

JOIDES Resolution sondaj gemisi 2010 keşfinin bir parçası olarak ekip, okyanus yüzeyinden neredeyse 6 kilometre aşağısından, deniz tabanının 75 metre kadar derininden çökelti çekirdeği çıkardı.

Okyanusun en derin ve en uzak kısımlarında biriken antik pelajik kilinden ve daha genç olan ve 4.3 ila 13 milyon yaşları içinde olan kireçli nannofossil balçığından örnekler aldılar.

Baştan aşağı doğruca çekirdeğin her katmanı süresince oksijen tüketen mikroplar ve çözülmüş oksijen buldular. Ve Cenup Pasifik Döngüsü’nde her konumdan örnek aldılar. Fakat mikroplar düşük sayılarda saklanıyordu.

Gemide, enerjisiz kalmış mikropların “metabolik potansiyellerini” sürdürüp sürdürmediklerini ve iyi beslenip çoğalabildiklerini görmek için tortu çekirdeklerinden örnekler alındı.

Eski mikroplara oksijeni çoğaltmak ve izlenebilir karbon ve nitrojen içeren alt tabakalar, onların gıda seçimleri, cam şişeler mühürlenmeden ilkin kuluçkalandı. Ve yalnız 21 gün, 6 hafta yada 18 ay sonrasında açıldı.

En eski çökelti örneklerinde bile, araştırmacılar orijinal mikrobiyal topluluğun %99’unu canlandırmayı başardı.

Bilim İnsanları 100 Milyon Yıldır Deniz Tabanında Kalan Mikropları Uyandırdı

Morono, “Başta şüpheliydim fakat 101.5 milyon yıl ilkin tortulaşmış çökeltiler içindeki mikropların %99.1’inin hala canlı bulunduğunu ve yiyecek için hazır bulunduğunu bulduk.” dedi.

Uzun kuluçka dönemlerinin peşinden, mikrobiyal topluluklar genlerine nazaran sıralandılar. Araştırmacılar, deniz tabanı toprağının bakteriler tarafınca hakim olunduğunu rapor etti, fakat sporla üreme formunda olmayarak kısaca bu demek oluyor ki; doğru gıda verilir verilmez büyümeye hazırdılar.

Bazı mikroplar, 10.000 kat arttı ve 68 gün kuluçka dönemleri süresince mevcut karbonu ve nitrojeni tükettiler.

D’Hondt, “Bu dünya okyanuslarının çökeltilerinde yaşam için bir sınır olmadığını gösterdi.” dedi. “Çıkardığımız en eski tortulda bile azca oranda gıda ile hala yaşayan organizmalar vardı ve onlar; uyanıyor, büyüyor ve çoğalabiliyorlardı.” diye ekledi.

Mikropların ne kadar dayanıklı olabileceğini gösteren tek şey derin okyanuslar değildir. Bilim adamları, en kuru çöllerin yanı sıra, Antarktika’da sıkıntılı koşullarda yaşayan mikroplar da bulmuştur.

EMEL KETECİ

The post 100 Milyon Yıldır Deniz Tabanında Kalan Mikroplar Uyandırıldı appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.