1306 bacaklı yeni bir kırkayak türü tespit edildi

tarafından
22
1306 bacaklı yeni bir kırkayak türü tespit edildi

Kırkayaklar ilk kara hayvanlarıydı ve bugün 13.000’den fazla türü biliniyor. Muhtemelen keşfedilmeyi ve resmi bilimsel açıklamayı bekleyen oldukça bacaklı omυrgasızların binlerce türü daha vardır.

“Kırkayak” adı kelime olarak Latince dilinde ‘yüz ayak’ anlamına gelen centipeda kelimesinden gelmektedir. Ve de üstelik, hemen hemen 100 ayaklı bir türe de rastlanılmış değildir. Sadece, meslektaşlarım ve ben kısa sürede yeni bir şampiyon bulduk.

Batı Avustralya’nın cenup kıyılarında yerin 60 metre yakınında keşfedilen gözsüz, yeraltı Eumillipes persephone 1.306’ya kadar bacağa haiz ve bu da onu dünyadaki ilk “gerçek kırkayak” ve en fazla bacaklı hayvanı yapıyor.

Yeraltında yaşam bulmak

Batı Avustralya’nın kurak manzaraları şaşırtıcı bir yaşam çeşitliliği barındırıyor. Shutterstock

Avustralya’da, bazı omurgasız gruplarındaki bir çok tür hala tanımlanmamıştır. Hatta birçoğu biz onları tanımadan soyu tükenebilir.

Pilbara ve Goldfields şeklinde toprakların kurak ve sert olduğu Batı Avustralya’nın uzak bölgelerinin oldukça fazla türe ev sahipliği yapmadığını düşünmek mazur görülebilir.

Fakat gerçek oldukça değişik. Oldukça çeşitli ve azca malum hayvanlar yeraltında yaşar, yüzeyin birkaç metre altındaki kayalarda oyuklar ve çatIaklarda yaşar.

Bu yaratıkları öğrenmenin bir yolu, yüzeyin oldukça altına tυzaklar yerleştirmektir. E. persephone , Goldfields’deki bir maden arama sondajında ​​iki ay 60m yeraltında kalmış tυzaklardan birinde bulunmuş oldu.

Talihli bir bulgu

1 kırkayak, 1.306 bacak: Dünyanın en uzun bacaklı hayvanı keşfedildi
1.306 bacaklı bir dişi Euillipes persephone. Paul E. Marek, Bruno A. Buzatto, William A. Shear, Jackson C. Means, Dennis G. Black, Mark S. Harvey, Juanita Rodriguez, Scientific Reports, Author provided

O sırada, maden şirketi tarafınca bölgedeki hayvanları araştırmak için tutulan Bennelongia Çevre Danışmanları adlı bir şirkette çalışıyordum. Dünyadaki en uzun bacaklı hayvanın ilk görüldüğü gün laboratuvarda olduğum için şanslıydım.

Kıdemli taksonomistimiz Jane McRae, bana bir milimetreden daha azca genişlikte ve neredeyse 10 santimetre uzunluğunda bu inanılmaz derecede uzun kırkayakları gösterdi. Üçgen yüzlerinin onları Polyzoniida takımından emen kırkayaklardan oluşan Siphonotidae ailesine iyi mi yerleştirdiğine dikkat çekti.

Yüzlerce bacaklı uzun, ince ve solgun bedenleri bana seneler ilkin okuduğum ve 750 bacaklı dünyanın en uzun bacaklı kırkayağını tekrardan tanımlayan bir makaleyi hatırlattı. 2007’de Brezilya’daki Campinas Eyalet Üniversitesi’nde zooloji dersi verirken, o makaleyi öğrencilere dünyadaki hiçbir kırkayak türünün gerçekte 1.000 bacağı olmadığını açıklamak için kullandım.

Çoğu zaman popüler adlar bilimsel olarak yanlıştır, sadece önümde sonunda kırkayak adını biyolojik olarak doğru yapma şansı olan bir hayvan vardı.

Sonunda gerçek bir kırkayak

1 kırkayak, 1.306 bacak: Dünyanın en uzun bacaklı hayvanı keşfedildi
1 kırkayak, 1.306 bacak: Dünyanın en uzun bacaklı hayvanı ortaya çıkarıldı

Jane’e yeni örneklerimizin başka bir kırkayak düzenine, Siphonophorida’ya ilişkin olan I. plenipes ile daha tutarlı olabileceğini önerdim. WA Müzesi’nden Mark Harvey’e danıştık ve Siphonophorida’nın Avustralya’da oldukça ender bulunduğunu fark edince hep beraber şaşırdık: Doğu kıyısında bulunan yalnız malum üç tür var.

Hemen sonra, kırkayak uzmanı ve 750 bacaklı I. plenipes hakkında bu yazının baş yazarı olan ABD Birleşik Devletleri’ndeki Virginia Tech’den Paul Marek ile temasa geçtim. Birkaç hafta sonrasında numuneleri alacağı için heyecanlıydı.

Bu yeni türün 1.306 bacağa haiz olduğu ortaya çıktı ve bu da onu ilk gerçek kırkayak yapmış oldu. Pavlus, “gerçek 1.000 bacak” doğasına ve Hades tarafınca yüzeyden alınan Yunan mitolojisindeki yeraltı tanrıçası Persephone’ye atıfta bulunarak ona Eumillipes persephone adını verdi.

Niçin bu kadar oldukça bacak?

1 kırkayak, 1.306 bacak: Dünyanın en uzun bacaklı hayvanı keşfedildi
Bir adam Eumillipes persephone’nin bacaklarından yalnız birkaçı. Paul E. Marek, Bruno A. Buzatto, William A. Shear, Jackson C. Means, Dennis G. Black, Mark S. Harvey, Juanita Rodriguez, Scientific Reports, Author provided

E. persephone, yukarıdaki görünüm milyonlarca yıl süresince daha sıcak ve daha kuru hale geldiğinden, büyük olasılıkla yeraltı yaşamına yönlendirildi. Tür, demir ve volkanik kayalarla dolu bir yeraltı habitatında tamamen karanlıkta yaşıyor. Gözleri olmadığı için çevresini algılamak için dokunma ve koku alma şeklinde öteki duyularını kullanır.

Genetik bir analizle, süper uzamanın kırkayaklarda yeniden yeniden evrimleştiğini ve bunun yeraltında yaşamaya bir uyarlama olabileceğini bulduk.

Oldukça sayıda bacak, muhtemelen vücutlarını topraktaki minik boşluklardan ve çatIaklardan itmek için daha çok çekiş ve güç sağlar. Sadece bu, şu aşamada yalnız bir hipotez ve daha çok bacağa haiz olmanın yeraltı yaşamına uyum sağladığına dair direkt bir kanıtımız yok.

Bilinmeyeni bulmak

Kırkayak yaşam ağacının benzeri olmayan bir dalını temsil eden bu inanılmaz türü bulmak, kurak arazilerde yeraltı biyoçeşitliliğinin korunmasına yönelik minik bir ilk adımdır.

Bu, yeni türlerin belgelenmesi, savunmasızlıklarının değerlendirilmesi ve sonunda koruma önceliklerinin ve yönetim planlarının tasarlanmasıyla adım atar.

Kurak Avustralya türlerinin büyük bir kısmı tanımlanmamıştır. Yeraltı faunası için bu, %90’dan fazla olabilir. Bu hayvanların var bulunduğunu bilmemek, koruma durumlarını değerlendirmeyi olanaksız kılıyor.

Biyoçeşitlilik araştırmaları ve bilhassa onları destekleyen taksonomi inanılmaz derecede önemlidir. Jane, Paul ve Mark şeklinde taksonomistler, korumanın isimsiz kahramanlarıdır.

Kaynaklar ve İleri Okuma: Paul E. Marek, Bruno A. Buzatto, William A. Shear, Jackson C. Means, Dennis G. Black, Mark S. Harvey, Juanita Rodriguez, Scientific Reports.Author provided. Nature

The post 1306 bacaklı yeni bir kırkayak türü tespit edildi appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.